علت اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی

علت اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی

اتومات نکردن یخچال فریزر؛ اختلالی به ‌دلیل حجم کار بالا

یخچال فریزر جزو آن دسته وسایلی است که به دلیل حجم کاری بالایی که دارد، مشکلات و اختلالات گوناگونی را ممکن است تجربه کند. سیستم یخچال فریزر طوری طراحی شده است که در طی شبانه روز، دقایقی را استراحت می کند و هیچ کاری انجام نمی دهد. به این فرایند، اتومات کردن می گویند. اتومات کردن به دلایل مختلفی ممکن است صورت نگیرد. معمولا دلیل این مشکل، کاهش سطح گاز یخچال و یا خرابی ترموستات است. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان، با دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی و راهکارهای رفع آن، آشنا می شویم.

چه عواملی باعث اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی می شوند؟

چه عواملی باعث اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی می شوند؟

برای برطرف کردن مشکل اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی، باید ابتدا دلایل این مشکل را بررسی کنیم. عوامل مختلفی در بروز این مشکل و یک سره کار کردن یخچال فریزر نقش دارند. به عنوان مثال، وجود مشکل در قطعاتی مانند ترموستات، کمپرسور یا به وجود آمدن نشتی در سیستم گاز یخچال می تواند باعث به وجود آمدن چنین مشکلی شود. در ادامه مهم ترین عوامل بروز این مشکل بررسی شده اند.

خرابی ترموستات

ترموستات یکی از حساس ترین قطعات یخچال فریزر است و هنگامی که عملکرد درستی نداشته باشد به موتور اجازه رفتن به حالت استراحت را نخواهد داد. در این حالت یخچال فریزر ال جی یک سره فعالیت می کند و عمل اتومات کردن را انجام نخواهد داد. در صورت وجود چنین ایرادی در ترموستات، باید آن را تعویض کرد.

اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی به دلیل خرابی موتور

موتور جزء اصلی یک یخچال فریز است و وظیفه تامین سرمای آن را بر عهده دارد. در صورت وجود ایراد در موتور یخچال و عملکرد نادرست، سرمای مورد نیاز فضای داخلی یخچال تامین نشده و فرمان خاموش شدن موتور از طریق ترموستات یا برد الکترونیکی صادر نمی‌ شود. از این رو، موتور مجبور به یک سره کار کردن می شود تا بتواند دمای داخلی یخچال را کاهش دهد. در این حالت شاهد اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی هستیم. برای رفع این مشکل، بهتر است موتور یخچال، در صورتی که امکان تعمیر آن وجود نداشته باشد، تعویض شود.

کاهش سطح گاز در یخچال فریزر ال جی

موتور یخچال فریزر به کمک گاز فریون می تواند دمای داخلی آن را کاهش دهد. از این رو، کاهش سطح گاز یا وجود نشتی گاز می تواند در عملکرد موتور اختلال ایجاد کند و باعث شود که موتور نتواند سرمای مورد نیاز را تامین کند. به همین علت موتور یخچال به فعالیت بیشتری نیاز دارد و اتومات نمی کند. رفع نشتی گاز یا افزودن مقدار آن، می تواند این مشکل را برطرف کند.

اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی به دلیل آلودگی لوله های کندانسور

بار اصلی خنک کردن محیط یخچال، بر دوش لوله های کندانسور است و این لوله ها باید توسط جریان هوا در اطرافشان به طور مداوم خنک شوند. در صورتی که روی این لوله ها کثیفی و گردو‌غبار جمع شده باشند، گاز مبرد داخل آن ها خنک نمی شود. به همین علت چرخه تبرید مختل می شود و محیط یخچال فریزر نیز خنک نخواهد شد. در این حالت نیز شاهد اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی خواهیم بود. برای رفع این مشکل، باید لوله های کندانسور کاملا تمیز و عاری از گردوغبار باشند.

خراب شدن تایمر دیفراست یا ایراد در هیتر دیفراست

تایمر دیفراست قطعه ای است که شروع فرایند یخ زدایی را در یخچال فریزر بر عهده دارد. اگر این قطعه معیوب شود، به تبع آن هیتر دیفراست نیز عمل نخواهد کرد. در نتیجه، برفک و یخ هایی که تشکیل شده اند، ذوب نمی شوند. یخ ها و برفک ها مانع از گردش هوای مناسب در داخل یخچال فریزر می شوند و اجازه خاموش شدن و استراحت به دستگاه را نمی دهند. بنابراین یخچال فریزر اتومات نکرده و یک سره کار می کند. برای رفع این مشکل، تایر دیفراست باید تعویض یا تعمیر شود. البته گاهی هم مشکل از تایمر نبوده و از هیتر دیفراست است که در این حالت ابتدا باید لوله های اواپراتور بررسی و برفک زدایی شوند. در صورت برطرف نشدن مشکل، هیتر باید تعویض شود.

خراب شدن فن های یخچال فریزر ال جی

مدل های جدیدتر یخچال فریزر ال جی، تعداد فن های بیشتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند. در صورت وجود ایراد یا خرابی در فن ها، سرما به طور یکنواخت در کل دستگاه پخش نمی شود و همین مسئله باعث کار کردن بیش از حد موتور و اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی خواهد شد. تعویض فن معیوب، بهترین گزینه برای رفع این مشکل به شمار می‌ آید.

خرابی برد الکترونیکی اصلی یخچال فریزر

برد الکترونیکی اصلی، وظیفه صادر کردن تمامی فرمان های عملکردی یخچال فریزر را بر عهده دارد و یکی از حساس ترین بخش های این دستگاه به شمار می‌رود. از جمله وظایف این برد، روشن و خاموش کردن موتور یخچال فریزر و بررسی میزان دمای داخلی هستند. در صورت عملکرد نادرست قطعات برد الکترونیکی، دستورات لازم برای خاموش کردن موتور و استراحت آن، صادر نمی شود و مشکل اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی رخ می دهد. تعمیر قطعات برد الکترونیکی امکان پذیر است؛ اما در صورت برطرف نشدن مشکل، برد باید تعویض شود.

بررسی سایر دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی

عواملی که به آن ها اشاره شد اصلی ترین دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی هستند و برای برطرف  کردن آن ها حتما باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. اما گاهی دلایل ساده ای این مشکل را به وجود می آورند که خودتان می توانید آن ها را برطرف کنید و معمولا نیازی به مراجعه به تعمیرکار نیست. این دلایل عبارتند از:

  • باز ماندن درب یخچال فریزر برای مدت ‌زمان طولانی که باعث کار کردن بیش از حد موتور می شود
  • خراب بودن لاستیک دور درب یخچال فریزر که باعث هدر رفتن سرما و گرم شدن فضای داخلی آن می شود و در این حالت موتور مجبور است یک سره کار کند. تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر مناسب ترین راه حل برای این مشکل است
  • گرمای بیش از حد محیط یا قرار گرفتن یخچال فریزر در معرض نور مستقیم خورشید که باعث کار کردن بیش از حد موتور برای خنک کردن آن می شود. در این حالت، حتما باید مکان یخچال فریزر را تغییر دهید
  • تنظیم نامناسب دمای یخچال فریزر ال جی که باعث فعالیت یک سره موتور می شود و اجازه استراحت به آن را نمی دهد
  • باز و بسته کردن درب یخچال فریزر به دفعات زیاد
  • قرار دادن مواد غذایی بسیار داغ در داخل یخچال فریزر

رفع عوامل اصلی مشکل اتومات نکردن با مراجعه به تعمیرکاران متخصص

رفع عوامل اصلی مشکل اتومات نکردن با مراجعه به تعمیرکاران متخصص

دلایل ساده ای که باعث اتومات نکردن یخچال فریزر ال جی می شوند را می توان بدون مراجعه به تعمیرکار نیز برطرف کرد. اما برای برطرف کردن عواملی که نیاز به دانش تخصصی دارند، حضور تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیرات یخچال ال جی در محل و بررسی کامل یخچال فریزر ضرورت دارد. چرا که قطعات داخلی یخچال فریزر بسیار حساس هستند و هر گونه اقدام برای تعمیر خودسرانه آن ها، بدون داشتن دانش فنی لازم، تنها باعث خرابی بیشتر و افزایش هزینه های تعمیرات خواهد شد.

قطعاتی مانند برد الکترونیکی اصلی و ترموستات، بخش هایی هستند که ممکن است مشکلاتی در جزئی ترین قطعات خود داشته باشند و با تعمیر بتوان آن ها را دوباره در یخچال فریزر به کار برد تا به تعویض کلی قطعه نیازی نباشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش