علت ارور f در یخچال فریزر ال جی

علت ارور f در یخچال فریزر ال جی

از کار افتادن فن ها؛دلیل اصلی بروز ارور f در یخچال فریزر ال جی

سیستم هوشمند یخچال فریزر ال جی، در صورت وجود هرگونه مشکل در قطعات یخچال فریزر یا عملکرد نادرست آن‌ها، با ارسال کدهای ارور بر روی صفحه نمایشگر به کاربران در ان زمینه مشخص اخطار می دهد. هر کدام از کدهای خطا در یخچال فریزر ال جی نشانگر وجود مشکل در قسمت خاصی هستند. یکی از این ارورها، مربوط به وجود مشکل در فن یخچال فریزر است که با نماد f نشان داده می شود. به ‌وجود آمدن این ارور دلایل مختلفی می تواند داشته باشد؛ مانند از کار افتادن فن کندانسور و یا کار نکردن فن اواپراتور. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان به بررسی دلایل و راهکارهای برطرف کردن ارور f در یخچال فریزر ال جی می پردازیم.

دلایل بروز ارور f در یخچال فریزر ال جی و راهکارهای برطرف کردن آن

دلایل بروز ارور f در یخچال فریزر ال جی و راهکارهای برطرف کردن آن

عملکرد درست یخچال فریزر اهمیت زیادی دارد. چرا که هرگونه عملکرد غلط، مواد غذایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در این بین گاهی اوقات برخی از اجزای یخچال دچار ایراداتی می شود که کارکرد صحیح آن را مختل می کند. در این صورت باید هرچه زودتر مشکل را شناسایی کرد و به رفع آن پرداخت. اگر که یخچال یا فریزر ال جی شما دارای دمایی بالاتر از حد مجاز است، این بدین معنی است که مشکلی در بخش سیستم خنک‌کننده یخچال بروز داده است. یکی از رایج‌ترین دلایل بروز این نوع از خرابی، ایراد در قسمت فن یخچال است. عمدتا ایرادات مختلف در فن های کندانسور، فن کمپرسور، فن اواپراتور یخچال و فن داخلی یخچال می تواند از دلایل بروز ارور f در یخچال فریزر ال جی باشد.

کار نکردن فن کندانسور یخچال فریزر ال جی

یکی از دلایل بروز ارور f در یخچال فریزر ال جی، کار نکردن فن کندانسور آن است. اگر به مرور زمان فن کندانسور یخچال به شکلی درست کار خود را انجام ندهد، دمای یخچال به مرور بالا رفته و بخش کمپرسور بیش از حد نرمال داغ خواهد شد. در یخچال فریزرهای جدید ال جی، یک فن برای خنک کردن کندانسور طراحی و تعبیه شده است. این فن در حالت عادی در بخش زیرین یخچال و نزدیک به کمپرسور قرار داده شده است. وظیفه فن کندانسور، عبور دادن جریان هوا از بین کویل های خود است تا از خطراتی چون گرم شدن آن‌ها جلوگیری به عمل آورد. علائم وجود مشکل در کندانسور عبارتند از:

  • سروصدای زیاد در حین کار کردن یخچال
  • خنک نبودن جریان هوای موجود در درون یخچال
  • خاموش و روشن شدن مداوم یخچال
  • بروز صدای تق تق از بخش کندانسور
  • روشن نشدن فن های خنک‌کننده
  • احساس بوی سوختگی از سمت فن‌ها

برای چک کردن و مطمئن شدن از سلامت قسمت الکتریکی فن باید آگاهی و اطلاعات لازم از مکانیسم مدارهای الکتریکی یخچال را داشته باشید. در غیر این صورت، باید تا از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

کار نکردن فن کمپرسور یخچال ال جی؛ یکی دیگر از دلایل نمایش ارور f

برای تست بخش کمپرسور یخچال و فن آن، در ابتدا یخچال را از پریز برق جدا کنید. سپس پنل پشتی آن را باز کرده و به دنبال کمپرسور بگردید. فن کمپرسور در نزدیکی همان بخش یعنی کمپرسور تعبیه شده که وظیفه آن خنک‌کنندگی است. این نکته نیز حائز اهمیت است که کمپرسور و فن آن با برقراری نوسانات جریان برق یا برخورد هرگونه ضربه، دیگر کارایی نخواهند داشت و ارور f در یخچال فریزر ال جی ظاهر خواهد شد. پس نیازمند یک تعمیرکار ماهر هستید تا کمپرسور و فن آن را به دقت بررسی کند.

از کار افتادن فن اواپراتور و فن داخلی

فن اواپراتور وظیفه سرد کردن هوای داخل یخچال را با عبور هوا از بخش اواپراتور را بر عهده دارد. اگر فن به درستی کار کند، یخچال صدای بسیار آرامی خواهد داشت. اما در صورتی که صداهای ناهنجاری از یخچال فریزر شنیده می شود، نشان‎دهنده بروز ارور f در آن خواهد بود. اگر که صدای کارکرد موتور کندانسور را در یخچال خود می شنوید اما فریزر خنک نیست، احتمالا ایراد از قسمت فن اواپراتور است. فن اواپراتور نیز در بخش پنل پشتی فریزر قرار داده شده است. برای بررسی فن اواپراتور نیز باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

درب فریزر را باز کرده و به دنبال یافتن نوری در داخل آن باشید. اگر فریزر شما دارای لامپ داخلی است، در هنگام باز کردن در آن چراغ باید به طور همزمان نیز روشن شود. چنانچه روشن نشد، امکان دارد که ایراد پیش آمده به دلیل دریافت نکردن برق نه از سوی فن اواپراتور، بلکه از سمت خود فریزر باشد. این احتمال وجود دارد که چراغ آن دچار خرابی شده باشد که راهنمای تعویض لامپ یخچال به شما کمک خواهد کرد. در این صورت از اتصال فریزر به برق اطمینان حاصل کنید.

چنانچه هوای داخل دستگاه مانند همیشه خنک نیست و در مدت زمان بسیار طولانی یخ توسط یخ ساز فریزر تولید می شود، احتمال می رود که مشکل به وجود آمده از سمت فن تبخیر فریزر باشد. برای چک کردن این فن در گام اول، یخچال را از برق جدا کرده و سپس محفظه فن اوپراتور را جدا کنید. سپس به دقت تمامی یخ‌زدگی های به وجود آمده در سیستم دیفراست و تیغه های فن را بررسی کرده و اقدامات لازم جهت تمیزکاری، تعمیر یا تعویض آن انجام دهید.

بروز ایراد در فن کمپرسور

کمپرسور یخچال فریزر ال جی به همراه فن کمپرسور در بخش پشتی یخچال تعبیه شده‌اند. در واقع فن کمپرسور، وظیفه تهویه کردن هوای اطراف کمپرسور و خنک‌کنندگی آن را بر عهده دارد. معیوب شدن کمپرسور باعث به وجود آمدن ارور f در یخچال فریزر ال جی می شود. این فن به واسطه وجود قطعاتی به نام کویل‌ها، هوای خنک را به کمپرسور وارد کرده و از گرم شدن این قطعه مهم و حیاتی جلوگیری به عمل می آورد. به جهت رفع مسدودیت مسیر عبور و مرور جریان هوا و خنک شدن کمپرسور یخچال به کمک فن، کویل های یخچال باید به صورت همیشگی عاری از هرگونه آلودگی باشند. چرا که وجود آلودگی نیز یکی از دلایل بروز ارور f در یخچال فریزر ال جی است. هر گونه آلودگی یا کثیفی در کویل‌ها و انسداد در مسیر جریان هوا، باعث گرم شدن بخش کمپرسور و آسیب رسیدن به آن خواهد شد.

روش های تعمیر فن های یخچال فریزر ال جی

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که کدام یک از چند نمونه فن های موجود در یخچال شما دچار نقص فنی شده اندکه ارور f در یخچال فریزر ال جی  ظاهر شده است. چنانچه ایراد از سمت فن کندانسور یا کمپرسور به وجود آمده باشد، باید به سراغ پنل پشت یخچال فریزر ال جی رفته و آن را باز کرده تا به سیستم آن‌ها دسترسی داشته باشید. بروز ایرادات در فن داخلی یخچال فریزر نیز باعث بروز ارور f در یخچال فریزر ال جی می شوند. در این صورت با خالی کردن قفسه های داخلی یخچال و سپس باز کردن پنل داخلی آن، به قسمت فن داخلی دسترسی پیدا کنید. البته همواره باید برطرف کردن مشکل فن‌ها را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید و یا از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.

رفع کد خطای f با کمک تعمیرکاران ماهر یخچال فریزر ال جی

رفع کد خطای f با کمک تعمیرکاران ماهر یخچال فریزر ال جی

هر یک از قطعات الکتریکی موجود در هر دستگاه یخچال فریزر، عمر مفید خاص خود را دارند. اگر که زمان زیادی از خرید یخچال فریزر ال جی شما می گذرد، این احتمال وجود دارد که بعد از این مدت طولانی بخش کمپرسور از کار افتاده و موتور آن دچار خرابی یا ایراد شده باشد. در این صورت باید آن را به سرعت تعویض یا تعمیر کنید تا ارور f رفع شود. البته پیشنهاد ما همواره این است که برای باز کردن قطعاتی مانند کمپرسور و فن‌ها و رفع مشکلات آن ها از تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیرات یخچال فریزر ال جی کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

1 thought on “علت ارور f در یخچال فریزر ال جی”

  1. سلام بعضی مواقع یخچال من زمان تکان دادن ارر f می‌دهد علت چیست البته وقتی. خاموش روشن میکنم حل میشود

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش