علت کار نکردن فن یخچال فریزر ال جی

علت کار نکردن فن یخچال فریزر ال جی

اهمیت کارکرد فن در یخچال فریزر ال جی

گاز مبردی که توسط موتور یخچال تولید می‌شود، پس از عبور از لوله‌های کندانسور و لوله مویی توسط فن در داخل یخچال گردش می‌کند تا سرما به میزان لازم، به تمامی بخش‌های یخچال برسد. بنابراین فن یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال فریزر است. پس از آسیب دیدن فن بهتر است که آن را تعمیر کنیم تا بتوانیم با هزینه کمتری دوباره از آن استفاده کنیم. فن‌ها از مهم‌ترین قطعات در یخچال فریزرهای ال جی هستند که تاثیر به‌سزایی در کارکرد نهایی دستگاه دارند. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیر ال جی ال جی پشتیبان،  با دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر ال جی آشنا می‌شویم و روش تست این قطعه را به همراه راهکاری مناسب برای تعمیر آن به شما آموزش خواهیم داد.

چرا فن یخچال فریزر ال جی کار نمی‌کند؟

عوامل بسیاری مانند نوسانات برق شهری و انباشته شدن انواع کثیفی و گرد و غبار بر روی فن‌ها از مهم‌ترین دلایل بروز ایراد در این قطعات هستند. برای پیش‌گیری از به وجود آمدن این ایرادات بهتر است که از محافظی مناسب برای یخچال فریزر ال جی خود استفاده کنید. همچنین بهتر است که به صورت منظم دستگاه خود را خاموش کنید و فن‌های آن را تمیز کنید.

با توجه به این که گردش هوا در اطراف کویل‌های یخچال ال جی یکی از مهم‌ترین مراحل در خنک‌سازی فضای آن به شمار می‌آید، بروز هرگونه ایراد و نقص در یکی از فن‌ها می‌تواند گردش هوا را دچار مشکل کند و در این صورت، فضای داخلی یخچال شما به اندازه کافی خنک نخواهد شد. همچنین پر سروصدا کار کردن یخچال فریزر ال جی نیز از دیگر نشانه‌های کار نکردن فن آن است. در ادامه این مطلب با انواع ایرادات فن‌های یخچال فریزر ال جی آشنا می‌شویم.

کار نکردن انواع فن‌های یخچال فریزر ال جی

کار نکردن انواع فن‌های یخچال فریزر ال جی

برای آشنایی با دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر ال جی باید با انواع فن‌های آن آشنا شویم. این فن‌ها وظیفه گردش هوا در قسمت‌های مختلف دستگاه را بر عهده دارند. در این بخش به موارد خرابی انواع فن‌های مختلف یخچال فریزر ال جی اشاره می‌کنیم و آن‌ها را با جزئیات بررسی می‌کنیم.

خرابی فن کندانسور یخچال فریزر ال جی

در بیشتر یخچال فریزرهای جدید ال جی از یک فن برای خنک‌کردن قطعه کندانسور استفاده می‌شود. به این فن، فن کندانسور می‌گویند. معمولا محل قرارگرفتن این فن در قسمت زیرین یخچال و در نزدیکی کمپرسور است. کار فن کندانسور عبور دادن هوا از میان سیم پیچ‌های خود برای جلوگیری از گرم شدن آن‌ها است و این هوا، فضای اطراف کندانسور را خنک نگه می‌دارد.

معمولا همزمان با شروع به کار فن کمپرسور و اوپراتور، فن کندانسور نیز شروع به کار می‌کند. برخی از علائم وجود دارند که نشان دهنده خرابی یا کار نکردن فن کندانسور یخچال فریزر ال جی هستند. در ادامه با این علائم آشنا می‌شویم:

  • شنیدن صدای زیاد هنگام کارکرد یخچال می‌تواند به خاطر خرابی فن کندانسور باشد
  • خنک نبودن فضای داخلی یخچال نیز می‌تواند از نشانه‌های نقص در فن کندانسور باشد
  • خرابی فن کندانسور کنترل دمای داخلی یخچال را با مشکل مواجه می‌کند. سپس کار اتومات یخچال فریزر ال جی دچار مشکل می‌شود و منجر به زود به زود روشن و خاموش شدن یخچال می‌شود

خرابی فن اوپراتور

فن اوپراتور یا همان فن تبخیر یخچال فریزر ال جی در قسمت فریزر قرار دارد و در خنک کردن فریزر نقش مهمی را ایفا می‌کند. وظیفه این فن عبور دادن هوای خنک از میان سیم پیچ‌های اوپراتور و خنک کردن آن است. در صورت بروز ایراد در این فن، کارکرد فریزر شما دچار مشکل خواهد شد. اگر دستگاه شما هنگام کارکرد صدای زیادی تولید می‌کند و بیشتر این صداها از بخش فریزر هستند، احتمالا نقص فنی دستگاه از این قطعه است.

همچنین اگر هوای داخل دستگاه به خنکی همیشه نیست و یخ‌ساز فریزر در مدتی بسیار طولانی یخ تولید می‌کند، احتمالا مشکل از فن تبخیر فریزر است. برای تست این فن باید ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس محفظه فن اوپراتور را جدا کنید و هرگونه یخ‌زدگی در سیستم دیفراست و تیغه‌های فن را با دقت بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تمیز، تعمیر یا تعویض کنید.

کار نکردن فن کمپرسور

کمپرسور یخچال فریزر ال جی به همراه فن کمپرسور در پشت یخچال قرار دارند. وظیفه فن کمپرسور تهویه هوای اطراف کمپرسور و خنک کردن آن است. این فن به واسطه کویل‌ها هوای خنک را وارد کمپرسور می‌کند و از گرم شدن این قطعه جلوگیری می‌کند. برای آزادسازی مسیر گردش هوا و این‌که با کارکرد طبیعی فن، کمپرسور یخچال خنک شود، باید کویل‌های یخچال همواره تمیز باشند. کثیفی کویل‌ها و انسداد مسیر هوا می‌تواند موجب گرم شدن کمپرسور و آسیب رسیدن به آن شود.

به این دلیل که قطعات الکتریکی موجود در هر دستگاهی عمر مفید دارند، اگر مدت زمان زیادی از عمر یخچال فریزر شما می‌گذرد، ممکن است کمپرسور کارایی خود را از دست داده و موتور آن ضعیف شده باشد. در صورت فرسوده شدن کمپرسور باید آن را تعویض کنید.

نقص در فن داخلی

فن داخلی یخچال فریزر ال جی در داخل بدنه یخچال قرار دارد و مسئولیت به گردش درآوردن هوای خنک داخل یخچال را برعهده دارد. این فن موجب می‌شود تا دمای همه قسمت‌های یخچال یکسان و خنک بماند. این فن همچنین می‌تواند به خاطر جمع شدن گرد و غبار در اطراف پره‌ها و موتور خود، یا نوسانات برق و ضربه خوردن هنگام جابجایی‌های یخچال آسیب ببیند. از جمله علائم کار نکردن فن داخلی یخچال فریزر ال جی تولید سروصدای زیاد هنگام کار کردن یخچال و یکسان نبودن دمای بخش‌های مختلف آن هستند.

چگونه از سالم بودن فن یخچال ال جی مطمئن شویم؟

چگونه از سالم بودن فن یخچال ال جی مطمئن شویم؟

برای این که از سالم بودن یا کار نکردن فن یخچال فریزر ال جی اطمینان حاصل کنیم، باید هر فن را به صورت جداگانه بررسی کنیم. در همگی موارد باید ابتدا یخچال را خاموش کنید و دوشاخه آن را از برق بکشید. در این بخش نحوه تست سالم بودن فن‌های مختلف یخچال فریزر ال جی را با هم بررسی می‌کنیم.

تست فن کندانسور و کمپرسور

پس از خاموش کردن دستگاه باید پنل پشت یخچال فریزر ال جی را باز کنید و فن کندانسور را بیابید. سپس گرد و غبار موجود بر روی کندانسور و فن آن را تمیز کنید. پس از این مرحله، شکل ظاهری موتور فن و تیغه‌های آن را بررسی کنید. همچنین برای تست سالم بودن بخش الکتریکی موتور باید از سازوکار برقی یخچال فریزر ال جی شناخت داشته باشید؛ پس بهتر است از یک تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیر یخچال ال جی کمک بخواهید.

برای تست فن کمپرسور نیز باید پس از این که دستگاه را از برق کشیدید، پنل پشت آن را جدا کنید. فن کمپرسور در کنار کمپرسور قرار دارد و آن را خنک می‌کند. سپس باید گرد و خاک موجود بر روی تیغه‌های فن را تمیز کنید. همچنین توجه داشته باشید که این قطعه با نوسانات برق و یا ضرب‌دیدن قابلیت خود را از دست می‌دهد. پس از سالم بودن فن کمپرسور اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز به تعمیر، آن را به تکنسین‌های متخصص بسپارید.

تست فن اوپراتور و فن داخلی

برای بررسی سالم بودن فن اوپراتور یخچال فریزر ال جی باید پس از خاموش کردن دستگاه، پنل داخل فریزر را جدا کنید تا به فن اوپراتور دسترسی پیدا کنید. به یخ زدن پره‌های فن اوپراتور توجه کنید. اگر تنها مشکل این فن، یخ‌زدگی تیغه‌های آن باشد، با کمی صبر، یخ‌های این بخش آب می‌شوند و فن شما دوباره شروع به کار خواهد کرد.

همچنین فن داخلی یخچال فریزر ال جی که در بدنه آن قرار دارد نیز می‌تواند به دلیل جمع شدن گردوغبار در اطراف پره‌ها، نوسانات برق یا ضربه خوردن هنگام جابجایی آسیب ببیند. برای تست سالم بودن این قطعه می‌توانید به دمای سراسر یخچال توجه کنید. در صورت خرابی فن داخلی، دمای بخش‌های مختلف یخچال یکسان نخواهد بود.

روش‌های تعمیر فن‌های یخچال فریزر ال جی

ابتدا باید به این توجه کنید که کدام یک از فن‌های یخچال شما دچار مشکل شده است. اگر مشکل از فن کندانسور یا کمپرسور باشد، باید پنل پشت یخچال فریزر ال جی را باز کنید تا به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. اگر فن داخلی یخچال شما دچار نقص شده باشد، باید قفسه‌های داخلی یخچال را خالی و سپس پنل داخلی آن را باز کنید تا به فن داخلی دسترسی پیدا کنید.

همچنین اگر مشکل از فن اوپراتور بود، باید پنل داخل فریزر را باز کنید. برای انجام بهتر این کار، خواندن دفترچه راهنما را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر با استفاده از راهکارهای ذکر شده یعنی تمیزکردن و روغن‌کاری، فن شما تعمیر نشد، یا این‌که به علت ضربه یا نوسانات برق آسیب دیده بود، بهتر است که آن را تعویض کنید.

بهترین اقدام هنگام خرابی فن یخچال فریزرهای ال جی

بهترین اقدام هنگام خرابی فن یخچال فریزرهای ال جی

تعمیر و تعویض فن‌های یخچال فریزر ال جی کاری تخصصی و بسیار حساس است. شما می‌توانید پس از این که فن خراب را پیدا کردید، آن را از موتور جدا کنید و گیره‌های فن را نیز به همراه تیغه‌های آن جدا کنید. فن معیوب را بیرون بیاورید و سپس فن جدید را جایگزین آن کنید. اما تعویض فن کاری تخصصی است که جزئیات بسیاری دارد و بهتر است توسط تعمیرکاران ال‌جی انجام شود. در این مطلب دلایل کار نکردن فن یخچال فریزر ال جی و نحوه تست این قطعه مهم را با هم بررسی کردیم. بهترین روش برای تعمیر یا تعویض قطعه مورد نظر نیز، انجام آن توسط یک تعمیرکار متخصص است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 2.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش