علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، یکی از معضلات رایجی است که خیلی از دارندگان این محصولات، با آن مواجه ‌شده‌اند. اما در صورت بروز چنین مشکلی چکار باید بکنیم؟ تعمیرکار خبر کنیم؟ در بسیاری از موارد، دلیل اصلی این مشکلات نگران کنند، بروز معضل کوچکی در یکی از بخش‌های اصلی ماشین ظرفشویی است و می‌توان آن را به سادگی و بدون صرف هیچ هزینه‌ای رفع کرد. در ادامه، به بررسی دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی و نحوه رفع آنها خواهیم پرداخت.

رفع معضل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

پس از پایان دوره شستشو، هیچوقت نباید با تصویر ظرف‌های کثیف و گودال آب، کف ماشین ظرفشویی مواجه شوید. اما اگر با چنین صحنه‌ای مواجه شدید، در قدم اول فیلتر ماشین را بررسی کنید و اگر دچار گرفتگی شده، آن را تمیز کنید. همچنین، اگر دوست ندارید در آینده از هم با چنین صحنه‌ای مواجه شوید، بهتر است با دلایل رایج در بروز مشکلات اینچنینی آنها آشنا شده و شیوه‌های رفع کردن و پیشگیری از آنها را یاد بگیرید.

علل اصلی تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

علل اصلی بروز مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

عیب‌یابی ماشین ظرفشویی LG شامل مشکلات مربوط به تعمیرات DIY و همچنین مواردی است که ممکن است به تعمیر تخصصی در زمینه تعمیر ظرفشویی ال جی نیاز داشته باشند. رایج‌ترین این مشکلات، به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

فیلتر کثیف

یکی از دلایل عمده تخلیه نشدن دستگاه، کثیف شدن و مسدود شدن فیلتر است. فیلتر ماشین ظرفشویی قطعه‌ای است که ذرات و بقایای بزرگ مواد غذایی را جدا، و با این کار از انسداد لوله تخلیه جلوگیری می‌کند. برای اطمینان از تخلیه مناسب و جلوگیری از گرفتگی سیستم تخلیه، بهتر است فیلتر ماشین ظرفشویی خود را به طور منظم تمیز کنید. فیلتر ماشین ظرفشویی ال جی را باید به این ترتیب تمیز کرد:

 • قفسه کف ماشین ظرفشویی را بردارید
 • فیلتر را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید
 • برای برداشتن هر کدام از فیلترهای استوانه‌ای یا مش (Mesh)، کافیست آن را بلند کنید
 • فیلترها را بصورت جداگانه و زیر شیر آب گرم بششورید و آنها را با یک برس، خیلی آرام تمیز کنید
 • فیلترها را تعویض کرده و سیلندر را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا در جای خود قفل شود
 • قفسه کف را به جای خود باز گردانید

پمپ تخلیه معیوب

معیوب بودن پمپ تخلیه نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است به تخلیه نشده آب ماشین ظرفشویی ال جی منجر شود. در شرایط عادی، پمپ تخلیه از پروانه برای تخلیه آب از طریق شلنگ استفاده می‌کند. اگر پمپ تخلیه معیوب باشد، آب به درستی تخلیه نمی‌شود.

آزمایش مولتی متر با شناسایی عدم توادم نشان می‌دهد که آیا ایراد از پمپ تخلیه است یا خیر. در صورت خرابی، پمپ تخلیه قابل تعمیر نیست و نیاز به تعویض دارد.

پیچ‌خوردگی یا مسدود شدن شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی را به دریچه تخلیه یا دریچه هوای فاضلاب متصل می‌کند. اگر شلنگ دچار پیچ‌خوردگی یا گرفتگی شود، ممکن است منجر به عدم تخلیه آب شود. شلنگ تخلیه را بررسی کنید و اگر با پیچ‌خوردگی مواجه شدید، آن را رفع کنید. اطمینان حاصل کنید که شلنگ دور از اجسامی قرار بگیرد که ممکن است به آن فشار بیاورند. اگر شیلنگ مسدود شده باشد، باید پمپ تخلیه را جدا کنید تا گرفتگی آن برطرف شود.

برای رفع انسداد شلنگ ماشین ظرفشویی ال جی، باید به این شکل عمل کنید:

 • ماشین ظرفشویی را از برق بکشید
 • پانل جلویی کف ماشین ظرفشویی را بردارید
 • شلنگ را از پمپ تخلیه جدا کنید
 • در صورت مشاهده هرگونه گرفتگی در دو طرف شلنگ، آن را به وسیله یک سیم صاف و با دقت رفع کنید. اگر گرفتگی در محل اتصال شلنگ به دریچه تخلیه یا هوا ایجاد شده، باید شلنگ را از همان نقطه جدا کرده و گرفتگی را رفع کنید
 • اگر گرفتگی قابل دسترسی نیست، برای تعویض شلنگ تخلیه به متخصصین یا مراکز معتبر مراجعه کنید

بروز مشکل در دریچه هوا و دریچه فاضلاب

در نهایت، تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی ممکن است ناشی از مسائل بیرونی مانند بروز نقص در سیستم فاضلاب یا گرفتگی دریچه هوا باشد. در صورتی که شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی شما با لوله فاضلاب ظرفشویی مشترک است یا مستقیما به دریچه فاضلاب مجزایی متصل است، از عدم گرفتگی دریچه یا لوله فاضلاب اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی ناشی از گرفتگی لوله فاضلاب یا سینک ظرفشویی باشد، با مشکل بالا آمدن آب از سینک ظرفشویی یا دریچه فاضلاب مواجهه می‌شوید. در چنین مواقعی باید برای رفع انسداد و تمیز کردن سیستم فاضلاب خود، فورا دست به عمل بزنید.

اگر مشکل عدم تخلیه از دریچه هوا ناشی می‌شود، پوشش دریچه هوا را بردارید و دریچه را با استفاده از یک برس زبر و محکم یا حوله تمیز کنید. برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل، بهتر است دریچه هوا را مرتبا و در بازه‌های زمانی منظم، تمیز کنید.

نکاتی در مورد خطای OE

نکاتی در مورد خطای OE

خطای OE یکی از کدهای اخطار ماشین‌های ظرفشویی ال جی است که نشان می‌دهد سیستم تخلیه مسدود شده و دلیل آن اغلب گیر کردن مواد غذایی در مجاری تخلیه، یا مشکل در نصب اتصالات ماشی ظرفشویی است. خوشبختانه هر دو معضل با چند اقدام ساده قابل حل هستند.

 • تمیز کردن مواد غذایی: تکه‌های بزرگ مواد غذایی را از محفظه ظرفشویی و دریچه‌ها بیرون بکشید و محفظه و دریچه‌ها را مرتبا تمیز کنید
 • تمیز کردن فیلتر: ماشین ظرفشویی زمانی به بهترین شکل عمل می‌کند که فیلترهای آن تمیز باشند
 • بررسی کردن لوله تخلیه: لوله تخلیه باید همیشه تمیز و عاری از هرگونه گرفتگی باشد
 • بررسی کردن دریچه هوا: دریچه هوا را باید مداوما مورد بررسی قرار دهید و از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید
 • تخلیه اجباری: روی پنل کنترل ماشین ظرفشویی خود گزینه CANCEL & DRAIN را پیدا کنید. این گزینه معمولا با نگه داشتن همزمان دو دکمه، مثلا دکمه‌های DELICATE + DUAL CONTROL. ترکیب دکمه‌ها بستگی به مدل ماشین ظرفشویی دارد. اگر ماشین ظرفشویی شما از گزینه CANCEL & DRAIN بهره‌مند نیست، چرخه شستشو را آغاز کنید و پس از 45 ثانیه، دستگاه را خاموش کنید. 45 ثانیه اول هر چرخه‌ای، تنها شامل عمل تخلیه می‌شود.

برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

جمع‌بندی

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی، یکی از مشکلاتی است که صاحبان این دستگاه‌ها هنگام مواجهه با آن، در وهله اول نگران می‌شوند و به فکر مراجعه به تعمیرکار می‌افتند. اما در بسیاری از موارد، رفع این مشکل نیاز به برخورداری از تخصص چندانی در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی ندارد و به سادگی قابل انجام است. علاوه بر این، با رعایت اصول پیشگیرانه که شامل تمیز کردن منظم اجزای مختلف ماشین ظرفشویی می‌شود، می‌توان از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرد. در صورتی که عدم تخلیه ناشی از بروز مشکلات جدی باشد و نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد، حتما به مرکز تعمیر ال جی ال جی پشتیبان مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش