علت جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ال جی

علت جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ال جی

جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ال جی؛ مراحل بعدی انجام نمی‌شوند

ماشین لباسشویی های برند ال جی از جمله لوازم خانگی برقی هستند که طرفدار زیادی دارند. اما این ماشین لباسشویی ها گاهی با مشکلاتی رو به رو می شوند که یکی از آن ها جلو نرفتن برنامه دستگاه است. برای حل این مشکل ابتدا باید دلیل بروز آن را شناسایی کنید. بروز چنین مشکلی می تواند دارای علت مکانیکی یا الکترونیکی باشد. اما نکته مهم این است که این مشکل قابل حل بوده و می‌توان دستگاه را تعمیر کرد. پیشنهاد میکنیم در این مطلب که توسط نمایندگی تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان تهیه شده است با ما همراه باشید تا با دلایل بروز مشکل جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ال جی و روش رفع آن آشنا شویم.

چرا برنامه ماشین لباسشویی ال جی جلو نمی‌رود؟

چرا برنامه ماشین لباسشویی ال جی جلو نمی‌رود؟

ابتدا باید بدانید که ماشین لباسشویی های ال جی به دو دسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می شوند. بنابراین در هر یک از این دو نوع ماشین لباسشویی ممکن است گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ال جی دلایل متفاوتی داشته باشد. اما به طور کلی چند دلیلی اصلی برای بروز این مشکل وجود دارد که عبارتند از:

  • خرابی در موتور تایمر
  • ایراد در میکروسوئیچ و سیستم قفل درب
  • خرابی دستگیره برنامه تایمر
  • ایراد در عملکرد هیدروستات و شیر برقی
  • خرابی سنسور المنت یا ترموستات

گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ا‌ل جی‌ به دلیل ایراد در میکروسوئیچ درب دستگاه

باید بدانید که قفل درب ماشین لباسشویی ال جی مجموعه‌ای از قطعات است که شامل میکروسوئیچ، قفل، سوپاپ و زبانه درب دستگاه می شود. معمولا سوپاپ، زیر صفحه بالایی ماشین لباسشویی قرار داشته و به وسیله یک پین به درب ماشین لباسشویی وصل شده است. سوپاپ با بسته شدن درب، میکروسوئیچ را فعال خواهد کرد. در واقع این قطعه وظیفه به جریان در آوردن برق در تایمر و موتور دستگاه را بر عهده دارد. با توجه به عملکرد سیستم قفل درب، در صورت خرابی و ایراد در هر یک از قطعات این سیستم، جریان برق به درستی به تایمر نخواهد رسید. در نتیجه باعث جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ال جی می شود.

خرابی در موتور تایمر؛ از دلایل اصلی جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ا‌ل جی‌

موتور تایمر ماشین لباسشویی در دستگاه های قدیمی مکانیکی و در دستگاه های جدید الکترونیکی است. وظیفه موتور تایمر در ماشین لباسشویی کنترل تمام مراحل فرایند شستشو در دستگاه بوده و تایمر را جلو می برد. موتور تایمرهای مکانیکی از چند چرخ دنده تشکیل شده که ممکن است به مرور زمان ساییده و خراب شوند. چرخ دنده های ساییده شده به درستی نخواهند چرخید و همین عامل باعث گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ال جی می‌شود.

از طرف دیگر موتور تایمرهای الکترونیکی در واقع از یک برد الکترونیکی تشکیل شده‌اند. این احتمال وجود دارد که در سیم کشی برد الکترونیکی قطعی یا اتصالی ایجاد شود. برد الکترونیکی حرکت تایمر و فرایند شستشو را کنترل می‌کند. بنابراین در صورت وجود قطعی یا اتصالی در آن برنامه ماشین لباسشویی ال جی جلو نخواهد رفت.

گیر کردن تایم ماشین لباسشویی به دلیل خرابی دستگیره برنامه تایمر

دستگیره برنامه تایمر مستقیم به خود تایمر وصل شده است و در جلو رفتن تایمر نقش اساسی ایفا می کند. زمانی که دستگیره برنامه تایمر را حرکت می دهید در واقع مشخص خواهید کرد که در طول فرایند شستشو در دستگاه چه چرخه ای انجام شود. عملکرد دستگیره به این صورت است که پس از حرکت دادن آن و فشار دادن دکمه استارت، تایمر دستگاه حرکت رو به جلوی خود را آغاز می کند.

دستگیره تایمر معمولا از جنس پلاستیک است که یک گیره فلزی داخل آن قرار دارد که به شفت تایمر وصل شده است. با توجه به تحرک مداوم گیره در ماشین لباسشویی، احتمال ساییده شدن آن بسیار زیاد خواهد بود. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که با ساییده شدن، ارتباط دستگیره با تایمر قطع شده و باعث گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ال جی شود.

ایراد در عملکرد هیدروستات و شیر برقی؛ عاملی در جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ا‌ل جی‌

برای این که بدانید چرا عملکرد نادرست هیدروستات و شیر برقی در گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ال جی تاثیر دارد، باید با فرایند عملکرد آن آشنا شوید. هیدروستات قطعه ای است که میزان آب ورودی به ماشین لباسشویی را در هنگام آبگیری تعیین می کند. پس از تشخیص میزان آب، هیدروستات به برد الکترونیکی اطلاع می دهد که چه مقدار آب باید وارد دستگاه شود. در نهایت برد الکترونیکی شیر برقی یا همان شیر ورودی آب را به منظور آغاز فرایند آبگیری وارد مدار می کند. پس از آبگیری به مقدار لازم هیدروستات جلوی ورود آب به دستگاه را خواهد گرفت.

اکنون اگر هیدروستات به درستی عمل نکند، فرایند آبگیری به شکل درستی انجام نمی شود. به عبارتی دیگر دو حالت به وجود می آید که در حالت اول شیر برقی از مدار خارج نشده و بیش از حد لازم آبگیری انجام می شود. اما در حالت دوم شیر برقی زودتر از موعد از مدار خارج شده و میزان آب مورد نیاز وارد دستگاه نخواهد شد. باید بدانید که هر دو حالت باعث گیر کردن تایم ماشین لباسشویی می شوند. چرا که تا فرایند آبگیری به درستی انجام نشود، ماشین لباسشویی به کار خود ادامه نمی دهد. به این ترتیب تایمر در همان حالت باقی مانده و جلو نمی رود.

خرابی سنسور المنت یا ترموستات؛ از عوامل گیر کردن تایم ماشین لباسشویی

پس از فرایند آبگیری، مرحله گرم شدن آب آغاز می شود. وظیفه گرم کردن آب بر عهده ترموستات یا سنسور المنت است. لازم به ذکر است که در ماشین لباسشویی های جدید سنسور المنت وجود دارد، اما در دستگاه های قدیمی به جای این قطعه، ترموستات کار المنت را انجام می دهد. پس از مرحله آبگیری، برد الکترونیکی از طریق سنسور المنت یا تایمر مکانیکی از طریق ترموستات دمای آب را بررسی می کند. سپس برد الکترونیکی یا تایمر مکانیکی، سنسور المنت یا ترموستات را وارد مدار می‌کند تا طبق برنامه داده شده به ماشین لباسشویی، دمای آب را به میزان مورد نظر برساند.

برد الکترونیکی یا تایمر مکانیکی از طریق المنت یا ترموستات از رسیدن آب به دمای مورد نظر اطلاع پیدا خواهد کرد. سپس المنت یا ترموستات را از مدار خارج کرده تا فرایند شستشو ادامه پیدا کند. اکنون اگر سنسور المنت یا ترموستات خراب شده باشد یا به درستی عمل نکند، فرایند گرم کردن آب کامل انجام نمی شود. تا زمانی که آب به دمای مورد نظر نرسد ماشین لباسشویی مراحل بعدی شستشو را انجام نخواهد داد و برنامه دستگاه جلو نمی رود.

روش حل مشکل گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ا‌ل جی

روش حل مشکل گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ا‌ل جی

مشخص شد که دلیل جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ال جی معمولا خرابی در قطعات آن است. بنابراین با انجام برخی از اقدامات مانند شناسایی دلیل بروز مشکل و تعمیر قطعات می‌توان این مشکل را حل کرد. در صورت خرابی هر قطعه می توانید آن را سرویس کنید.

برخی از اقداماتی که برای رفع مشکل گیر کردن تایم ماشین لباسشویی ال جی می توان انجام داد، شامل موارد زیر می شوند:

  • میکروسوئیچ و سیستم قفل درب: باید با یک اهم سنج قطعات مختلف سیستم قفل درب را بررسی کنید. در صورت عدم وجود جریان برق در آن ها سیم کشی را عوض کنید
  • موتور تایمر: برای بررسی این قطعه باید قطعات کنترل کننده موتور تایمر را چک کرده و در صورت خرابی باید آن ها را تعویض کنید
  • دستگیره برنامه تایمر: در صورتی خرابی دستگیره تایمر، حتما بلافاصله آن را تعویض کنید
  • هیدروستات و شیر برقی: هیدروستات را از دستگاه جدا کرده و آن را چک کنید. در مخزن هوای پایین این قطعه فوت کرده و به هواگیری آن بپردازید. اگر این قطعه درست نشد حتما باید آن را عوض کنید
  • سنسور المنت یا ترموستات: اگر این قطعه به درستی عمل نکند باید بلافاصله تعویض شود

حل مشکل جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ا‌ل جی به کمک تعمیرکار

حل مشکل جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ا‌ل جی به کمک تعمیرکار

جلو نرفتن برنامه ماشین لباسشویی ال جی یکی از مشکلات رایج در این دستگاه است که به روش های مختلف می توان آن را برطرف کرد. این روش ها با توجه به دلیل بروز این مشکل قابل انتخاب هستند. از سویی دیگر باید توجه داشته باشید که در صورت ارتباط این مشکل با خرابی قطعات ماشین لباسشویی ال جی شما به خدمات تخصصی، توسط تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیر لباسشویی ال جی  نیاز دارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 3.4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش