علت خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی

علت خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی

خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی؛ مشکلی که به ندرت رخ می دهد

برد را می توان مغز متفکر ماشین لباسشویی های ال جی دانست. این قطعه در صورت خرابی می تواند کل عملکرد ماشین لباسشویی را دچار اختلال کند. عوامل مختلفی می توانند باعث خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی شوند که از جمله آن ها می توان به نوسانات شدید برق و همینطور نشتی آب اشاره کرد. این برد در مواقعی قابلیت تعمیر دارد، اما در بسیاری از موارد، باید آن را به صورت کامل تعویض کنید. جهت آشنایی با علائم این نوع خرابی، روش بررسی سلامت برد و همینطور چگونگی تعمیر و تعویض این قطعه، این مطلب را که توسط مرکز خدمات پس از فروش ال جی ال جی پشتیبان تهیه شده است، از دست ندهید.

برد در ماشین لباسشویی ال جی چه وظیفه ای دارد؟

همانطور که در ابتدای متن هم به آن اشاره شد، برد در ماشین لباسشویی های ال جی می تواند به عنوان مغز متفکر آن تلقی شود. این قطعه وظایف قطعات مختلفی ماشین را تعیین می کند و در صورت خرابی، تمام قطعات تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرند.

یکی از مهمترین وظایف برد ماشین لباسشویی، تعیین برنامه مناسب است. زمانی که شما برنامه ماشین لباسشویی خود را روی حالت اتوماتیک یا حتی دستی قرار می دهید، برد تصمیم می گیرد که در آن لحظه کدامیک از قطعات ماشین لباسشویی شروع به کار کنند و کدامیک از مدار خارج شوند.

ماشین لباسشویی برای هرکدام از برنامه های خود دارای تایمر است. زمانی که برد آن خراب شده باشد، تایمر هم نمی تواند به درستی عمل کند و ممکن است در حین کار متوقف یا ریست شود. در نتیجه، ماشین لباسشویی نمی تواند به درستی کار کند. از این رو، می توان گفت که بیشتر از قطعه دیگری، مهمترین وظایف در ماشین لباسشویی های امروزی بر عهده برد آن است.

به چه دلایلی برد ماشین لباسشویی ال جی می سوزد؟

به چه دلایلی برد ماشین لباسشویی ال جی می سوزد؟

موارد مختلفی می توانند منجر به سوختن و خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی شوند. نوسانات برق، نشتی آب به داخل محفظه برد و ضربه فیزیکی مستقیم به برد از جمله این عوامل هستند. البته رایجترین دلیل برای این خرابی همان نوسان برق است.

در بعضی مواقع و مخصوصا در زمان هایی که ماشین لباسشویی در حال کار می باشد، ممکن است نوسانات برقی شدیدی رخ بدهد و اگر محافظ برق نداشته باشید، این نوسانات به داخل برد هم می رسند و به آن آسیب می زنند.

ماشین لباسشویی های ال جی معمولا به گونه ای طراحی می شوند که آب به هیچ عنوان نتواند به داخل برد آن ها راه پیدا کند. معمولا بعد از اینکه این ماشین ها توسط تعمیرکاران غیرمجاز تعمیر می شوند، خاصیت عایق بندی خود را از دست می دهند و همین باعث می شود که آب و رطوبت بتواند به داخل محفظه برد راه پیدا کند.

آیا برد ماشین لباسشویی را می توان تعمیر کرد؟

برد یک بخش الکترونیکی از ماشین لباسشویی است که در زمان آسیب دیدن، برخی از قطعات آن مانند دیود، خازن و مقاومت خراب می شوند. در برخی مواقع که نوسانات شدید برقی رخ می دهد، بعضی از مقاومت ها و خازن های داخل ماشین لباسشویی آسیب می بینند و نیاز به تعویض پیدا می کنند. با این حال، در برخی مواقع، تعداد قطعات آسیب دیده ممکن است به حدی زیاد باشد که تعویض کامل برد مقرون به صرفه تر به نظر برسد. همچنین در برخی موارد هم خرابی برد به دلیل قطعات نیست، بلکه خود صفحه آن آسیب دیده است و باید تعمیر شود. در این صورت بهتر است که کل برد تعویض شود.

بررسی و تشخیص تعویض یا تعمیر برد ماشین لباسشویی ال جی بستگی به نظر تعمیرکار دارد. اگر به سراغ یک تعمیرکار غیر مجاز بروید، احتمالا بگوید که برد حتما باید تعویض شود، در حالی که با یک تعویض قطعه ساده می توانید از آن استفاده کنید. به همین خاطر، حتما باید برای تعمیر برد ماشین لباسشویی ال جی به سراغ مراکز معتبر و نمایندگی های مجاز این برند بروید.

برخی از علائم خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی

برخی از علائم خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی

زمانی که برد ماشین لباسشویی ال جی شما خراب شده باشد، با مشکلات مختلفی مواجه می شوید که از جمله آن ها می توان به خاموش و روشن شدن در حین کار، نمایش ارورهای نادرست، قطع و وصل شدن صفحه نمایش و استشمام بوی سوختگی اشاره کرد.

خاموش و روشن شدن ماشین در حین کار

یکی از رایجترین نشانه ها برای خرابی یا نیمسوز شدن برد ماشین لباسشویی ال جی، خاموش و روشن شدن برد ماشین در حین کار است. این مشکل معمولا به این دلیل رخ می دهد که در حین کار دمای برد افزایش پیدا می کند و قطعاتی که نیمسوز شده اند، از مدار خارج می شود. در نتیجه، برد ریست می شود. البته که این مشکل می تواند دلایل دیگری مانند عدم اتصال درست به پریز هم داشته باشد و تنها با مشاهده چنین مشکلی نمی توان از خرابی برد اطمینان پیدا کرد.

نمایش ارورهای نادرست

تصور کنید ماشین لباسشویی شما ارور عدم وجود مواد شوینده را نمایش می دهد، اما زمانی که درب مخزن را باز می کنید، متوجه می شوید که مایع شوینده به مقدار کافی در داخل مخزن وجود دارد. همین موضوع ممکن است در مواقعی برای قطعات و بخش های دیگر ماشین هم تکرار شود. اگر دائما با چنین مشکلاتی مواجه هستید، احتمالا برد ماشین لباسشویی ال جی شما آسیب دیده است و نیاز به تعمیر دارد.

چگونه از سلامت یا خرابی برد ماشین لباسشویی ال جی مطمئن شویم؟

برای بررسی سلامت برد ماشین لباسشویی ال جی دو راهکار وجود دارد. اولین و بهترین راهکار، تماس با یکی از نمایندگی های مجاز این برند برای بررسی و تعمیر ماشین شما است. دومین راهکار هم ریست کردن برد و امتحان کردن آن از نظر سلامتی است.

برای ریست کردن برد ماشین لباسشویی ال جی ابتدا باید آن را خاموش کرده و برنامه آن را روی Cotton قرار دهید و ماشین را روشن کنید. بلافاصله بعد از روشن شدن ماشین باید کلید Temp یا Speed Spin را یک بار فشار دهید. در ادامه باید یک بار هم کلید Level Water یا Function را فشار دهید. با انجام این کار عبارت T01 روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی شما ظاهر می شود و زمانی که این عبارت T02 شد، باید کلید Start را فشار دهید.

بعد از فشردن کلید استارت، عبارت ELT در صفحه ‌نمایش نشان داده می شود و حالا باید کلید RESET ماشین لباسشویی ال جی خود را فشار دهید. با انجام این کار پیغامی روی صفحه نمایش مشاهده می شود که با فشردن کلید Temp به مدت 5 ثانیه، پاک می شود. با طی کردن این مراحل برد ماشین لباسشویی شما ریست می شود. حال باید کمی به آن فرصت دهید. اگر همچنان نشانه های خرابی برد را در ماشین مشاهده می کنید، احتمال وقت آن رسیده است که این قطعه الکترونیکی را تعویض کنید.

تعویض برد ماشین لباسشویی ال جی به چه صورت است؟

برای باز کردن و تعمیر ماشین لباسشویی ال جی ابتدا باید ماشین را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. سپس باید بعد از باز کردن خارهای مربوطه، برد ماشین را به آرامی بیرون بکشید و آن را با برد سالم تعویض کنید. در نهایت هم می توانید برد را سر جای خود قرار دهید و تمام پیچ ها را سر جای خود سفت کنید.

تعمیر و تعویض برد ماشین لباسشویی ال جی را به تعمیرکار ماهر بسپارید

تعمیر و تعویض برد ماشین لباسشویی ال جی را به تعمیرکار ماهر بسپارید

خرابی برد یک مشکل نادر است که گاهی برای ماشین لباسشویی های ال جی رخ می دهد. دلیل رخ دادن این مشکل هم مربوط به نوسان شدید برق و نشتی رطوبت و آب می شود. در صورت مواجه شدن با این مشکل توصیه می کنیم حتما برای رفع آن از یک متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی ال جی کمک بگیرید. چرا که تعمیرکاران غیرمجاز می توانند باعث آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی شما شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش