علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی ال جی

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی ال جی

ماشین لباسشویی ال جی از جمله برندهایی است که با توجه به کیفیت عالی و جنس خوب، معمولاً کمتر دچار خرابی یا مشکل می‌شود. اما همه‌ لوازم برقی خانگی یک روزی خراب می‌شوند. ماشین لباسشویی ال جی نیز، از این امر مستثنی نیست. آشنایی اولیه‌ مصرف‌کنندگان، با ارورها و مشکلات فنی ماشین لباسشویی ال جی باعث تسریع در رفع مشکل و پرداخت هزینه کمتری خواهد بود. شما اگر از ماشین لباسشویی ال جی استفاده می‌کنید، شاید با قفل شدن درب ماشین لباسشویی‌تان مواجه شده باشید. در این محتوا در مورد علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی و راه‌حل‌های رفع این مشکل اطلاعاتی کسب کنید. باز نشدن درب ماشین لباسشویی ال جی، علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی ال جی و راه‌حل رفع آن‌ها و آموزش باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی ال جی در مدل‌های قدیمی و جدید مطالب مورد بحث در این مقاله از مرکز خدمات تعمیرات لوازم خانگی ال جی ال جی پشتیبان هستند.

 باز نشدن درب ماشین لباسشویی ال جی

معمولاً پس از پایان عملیات شستشو، پس از یکی دو دقیقه شما می‌توانید قفل درب ماشین لباسشویی ال جی را باز کنید و لباس‌ها را بیرون بیاورید. ممکن است با این اتفاق مواجه شده باشید که پس از اتمام شستشوی لباس‌ها، درب ماشین لباسشویی ال جی همچنان قفل است و با هیچ تلاشی باز نمی‌شود. دلایل متعددی ممکن است باعث قفل شدن درب ماشین لباسشویی ال جی بشوند. گاهی رفع قفل شدن درب ماشین لباسشویی ال جی آن‌قدر ساده است که خودتان به‌راحتی می‌توانید آن را برطرف کنید و لزومی به مراجعه برای تعمیر و پرداخت هزینه نیست. در این محتوا، سعی بر این است که دلایل رایج قفل شدن درب ماشین لباسشویی ال جی را بیان کرده و راه‌های رفع این مشکل را توضیح دهیم.

لطفاً توجه داشته باشید که حتماً قبل از اقدام به دستکاری قفل درب، ماشین لباسشویی را خاموش کرده و دوشاخه‌ آن را از برق بکشید تا دچار خطرات برق‌گرفتگی نشوید.

چرا درب ماشین لباسشویی ال جی باز نمی‌شود؟ چگونه آن را باز کنیم؟

چرا درب ماشین لباسشویی ال جی باز نمی‌شود؟ چگونه آن را باز کنیم؟

دلایل رایجی که منجر به قفل شدن درب ماشین لباسشویی ال جی و باز نشدن آن بعد از اتمام عملیات شستشوی لباس‌ها می‌شوند را در این قسمت بیان می‌کنیم.

 • آب ماشین لباسشویی تخلیه نشده است.

مرحله آخر شستشوی لباس‌ها تخلیه آب از ماشین است، اگر کار شستشوی لباس‌ها تمام شده است اما آب داخل دیگ ماشین تخلیه نشود، درب ماشین باز نمی‌شود و همچنان قفل خواهد بود. برای باز کردن قفل درب، مجدد برنامه شستشوی کامل یا آبکشی را برای لباسشویی‌تان تنظیم کنید. اگر مسیر تخلیه‌ آب ماشین لباسشویی مسدود نباشد آب آن تخلیه شده و پس از تمام شدن دور شستشو، درب آن باز خواهد شد. اما اگر همچنان قفل است و باز نمی‌شود، ممکن است مسیر تخلیه آب مسدود باشد. برای برطرف کردن گرفتگی مسیر تخلیه، بهتر است از یک متخصص ماهر در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی ال جی کمک بگیرید چون جایگذاری فیلترها از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

 • قفل درب ماشین لباسشویی ال جی خراب شده است.

همه ماشین‌های لباسشویی با هر برندی، قفل یا میکروسوییچی دارند که ابتدای اجرای عملیات شستشوی لباس‌ها، درب ماشین را قفل کرده و تا انتهای اجرای عملیات، مانع باز شدن آن می‌شود، به‌طوری‌که اگر قفل به‌طور کامل بسته نشود ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود و عملیات شستشو را شروع نمی‌کند. البته در برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی، در صورتی که قفل خراب شود بر روی صفحه نمایشگر ماشین، خطا یا اروری ظاهر می‌شود. این مشکل، با عوض کردن قفل یا میکروسوییچ برطرف می‌شود، اما در این شرایط برای خارج کردن لباس‌های شسته شده از داخل دیگ ماشین، از ضامن دستی ماشین که در زیر قفل و یا در قسمت مواد شوینده ماشین لباسشویی ال جی قرار دارد، استفاده کنید. با فشار دادن ضامن، درب ماشین را باز کرده و لباس‌ها را خارج کنید و در اولین فرصت، توسط تعمیرکار متخصص ماهر اقدام به تعویض قفل کنید.

 • لولای درب ماشین لباسشویی پوسیده و خراب شده است.

درب همه ماشین‌های لباسشویی، از زبانه و لولا تشکیل شده است که برای قفل شدن و چفت شدن درب دستگاه به کار می‌رود. لولا از پلاستیک ساخته شده است تا به‌وسیله آن، درب ماشین به‌راحتی بچرخد. به‌مرور زمان و در اثر استفاده زیاد، لولا خراب و پوسیده می‌شود و باعث قفل شدن درب ماشین می‌شود. در این حالت اگر لوله و زبانه تعویض شوند و پیچ‌ها سفت باشند، مشکل برطرف می‌شود. البته بهتر است این کار توسط تعمیرکار متخصص ماهر انجام شود. البته، در ماشین لباسشویی‌هایی که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود و معمولاً دو لولا در قسمت پشت دارند، دلیل قفل شدن درب، خرابی و پوسیدگی لولاها است که به‌مرور زمان فرسوده و خراب می‌شوند. معمولاً با تعویض پین‌های لولا مشکل قفل شدن درب حل می‌شود. اما اگر لولا آسیب زیادی دیده باشد باید آن را توسط تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی ال جی تعویض کنید.

 • دستگیره‌ ماشین لباسشویی خراب شده یا شکسته است.

اگر دستگیره درب ماشین لباسشویی دچار شل‌شدگی شده باشد احتمال شکستگی آن وجود دارد. البته نوع و میزان خرابی و شکستگی متفاوت است. تعمیر دستگیره درب ماشین، باعث باز شدن قفل درب، خواهد شد.

 • سوئیچ فشار ماشین لباسشویی ال جی خراب شده یا مشکل پیدا کرده است.

معیوب بودن سوئیچ فشار یا مسدود بودن سیستم فشار، باعث قفل شدن درب ماشین لباسشویی می‌شود. در این حالت، ممکن است آب از پمپ تخلیه خارج شده، اما درب ماشین قفل شود، چون سوییچ فشار مشکل دارد و هوا مانع از باز شدن قفل می‌شود. اگر سوئیچ فشار را ریست کنید، قفل درب باز می‌شود. البته، در این شرایط، بهتر است ماشین لباسشویی را خاموش کنید، بعد از چند دقیقه پس از خنک شدن قفل، درب را باز کنید.

 • قفل حرارتی ماشین لباسشویی هنوز کارش تمام نشده است.

قفل حرارتی حدود دو دقیقه پس از پایان عملیات شستشو، هنوز قفل را رها نمی‌کند. راه‌حل رفع این مشکل، این است که ماشین لباسشویی را خاموش کنید و اجازه دهید حدود پنج دقیقه زمان سپری شود تا قفل خنک بشود، سپس اقدام به باز کردن درب ماشین لباسشویی کنید. احتمال دارد قفل حرارتی گیر کرده باشد، در این حالت ضربه محکمی به ناحیه زبانه درب ماشین بزنید تا قفل باز شود.

 • مدارهای ماشین لباسشویی بیش از حد گرم شده است.

برخی اوقات، در اثر استفاده زیاد و طولانی مدت از ماشین لباسشویی، مدارهای موجود در ماشین بیش از حد گرم شده و از کار افتاده‌اند. وقتی دستتان به درب ماشین می‌خورد احساس می‌کنید که داغ شده است، دلیل قفل شدن درب ماشین، داغ شدن بیش از حد دستگاه است، کمی به ماشین لباسشویی استراحت بدهید تا خنک شود و سپس درب را باز کنید. اما در حالت برای اینکه ماشین لباسشویی شما عمر طولانی‌تری داشته باشد و کمتر دچار مشکل شود بهتر است به‌صورت مداوم و طولانی مدت از دستگاه استفاده نکنید.

 • قفل کودک ماشین لباسشویی فعال شده است.

در صورتی که عمداً یا سهواً قفل کودک ماشین لباسشویی فعال شود، کلاً دستگاه هیچ عملکردی نخواهد داشت و فقط دکمه power آن کار می‌کند. در این حالت کد CL توسط صفحه نمایشگر دستگاه، نمایان شده و هشدار فعال بودن قفل کودک را می‌دهد. اگر قفل کودک دستگاه را باز کنیم، درب ماشین لباسشویی باز می‌شود. روش باز کردن قفل کودک در ماشین‌های لباسشویی ال جی جدید و قدیمی با یکدیگر کمی متفاوت است. در ادامه آموزش غیرفعال کردن قفل کودک در مدل‌های جدید و قدیم ماشین‌های لباسشویی برند ال جی آمده است.

طریقه باز کردن قفل کودک در ماشین لباسشویی ال جی در مدل‌های قدیمی

برای باز کردن قفل کودک در برخی از ماشین‌های لباسشویی قدیمی با توجه به مدل ماشین لباسشویی، یکی از اقدامات زیر را انجام دهید.

 • دکمه‌های TEMP و OPTIONS  را هم‌زمان برای 3 تا 5 ثانیه فشار دهید تا قفل کودک غیرفعال شده و لباسشویی دوباره فعال شود.
 • در برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی، یک کلید قفل کوچک بین دکمه‌های RINSE  و WASH وجود دارد که در این لباسشویی‌ها نیز باید هر دو دکمه RINSE و WASH به مدت 3 تا 5 ثانیه فشار دهید تا قفل کودک غیرفعال شود و لباسشویی دوباره فعال شود.
 • طریقه باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی ال جی در مدل‌های جدید

طریقه باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی ال جی در مدل‌های جدید

محل قرار گرفتن دکمه CL یا همان قفل کودک، با توجه به مدل دستگاه، می‌تواند متفاوت باشد. که عموماً در دفترچه راهنما مشخص شده است. برای باز کردن قفل کودک ماشین لباسشویی ال جی، کافی است با توجه به مدل لباسشویی ال جی خودتان یکی از اقدامات زیر را انجام دهید. در لباسشویی‌های ال جی که دارای موتور اینورتر هستند و امکانات جدید و منحصربه‌فردی دارند، با انجام یکی از اقدامات زیر، قفل کودک باز می‌شود.

 • دکمه CHILD LOCK را در طول مدت زمان 3 تا 5 ثانیه فشار داده و نگه دارید تا قفل کودک غیرفعال شود و دوباره همه دکمه‌های دستگاه به‌درستی کار کنند.
 • دکمه PREWASH/CHILD LOCK را برای 3 تا 5 ثانیه فشار دهید تا قفل کودک غیرفعال شود و دوباره همه دکمه‌های دستگاه به‌درستی کار کنند.

در پایان، اگر درب ماشین لباسشویی ال جی قفل شده و باز نمی‌شود، برخی از دلایل آن قابل‌رفع توسط کاربر است و راحت رفع می‌شود اما برخی نیاز به تعمیرکار متخصص دارد و هرگونه اقدام شما در راستای باز کردن درب ماشین لباسشویی ال جی، بدون مهارت در این زمینه، به‌آسانی خسارات زیادی را به بار می‌آورد و صدمات بیشتری به دستگاه وارد می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش