علت جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی ال جی

جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی ال جی

ماشین لباسشویی ال جی منحصربه‌فرد و خارق‌العاده، محبوب تمامی بانوان ایرانی، دارای امکانات خاص و ویژه، خدمات پس از فروش و همگام با تکنولوژی روز و فناوری‌های دنیا، کمتر دچار مشکل می‌شود؛ اما هر لوازم خانگی برقی ممکن است روزی دچار مشکل و ایراد شود. اگر شما مصرف‌کننده لباسشویی ال جی هستید مطالعه این مقاله خالی از لطف نیست. در این متن که توسط مرکز خدمات تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان تهیه شده است علل انباشتگی آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی ال جی را در حالت خاموش و روشن ‌بیان کرده و راهکارهای رفع این مشکل را ارائه می‌دهیم. این ایراد، صرف‌نظر از برند ماشین لباسشویی ممکن است برای هر مدل ماشین لباسشویی اتفاق بیفتد.

ساختار ماشین‌های لباسشویی به‌گونه‌ای است که در ابتدای نصب، به شیر آب ورودی متصل شده و در هر بار استفاده، پس از روشن کردن ماشین لباسشویی و انتخاب برنامه شستشو، برد یا تایمر دستگاه به قطعه‌ای به نام شیر الکتریکی فرمان می‌دهد و مگنت آن دریچه ورودی را باز می‌کند و آب وارد دستگاه می‌شود و بعد از پر شدن حد مجاز دوباره برد یا تایمر دستور قطع آب را می‌دهد. وقتی که استارت ماشین زده شد یا به عبارتی دکمه power دستگاه فشرده شد، آب وارد دیگ ماشین لباسشویی می‌شود، گاهی ممکن است با اینکه ماشین لباسشویی خاموش یا استندبای است آب وارد دیگ ماشین شود یا اینکه بعد از شستن لباس‌ها، آب ماشین تخلیه نمی‌شود. این محتوا، پاسخی است به سؤالات انباشته شدن آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی ال جی.

علل انباشته شدن آب داخل دیگ لباسشویی خاموش

علل انباشته شدن آب داخل دیگ لباسشویی خاموش

دلایل متعددی ممکن است باعث جمع شدن آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی بشوند. برخی از علل رایج آن موارد زیر هستند.

 • شیر الکتریکی دچار مشکل شده است.

به‌مرور زمان ممکن است قطعه شیر الکتریکی ماشین لباسشویی دچار ایراد شود و در حالت خاموش، آب از آن عبور کرده و داخل دیگ ماشین لباسشویی آب جمع شود در این حالت تعویض شیر برقی مشکل را برطرف خواهد کرد. به‌محض برخورد با چنین صحنه‌ای، سریعاً باید شیر آب ورودی ماشین لباسشویی را ببندید و با تعمیرکار متخصص ماهر برای تعویض شیر برقی تماس بگیرید.

چرا آب کثیف داخل ماشین لباسشویی تخلیه نمی‌شود؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است ماشین لباسشویی ال جی با آن مواجه شود این است که برنامه شستشوی لباس‌ها به اتمام رسیده اما هنوز آب از داخل ماشین لباسشویی تخلیه نشده است یا در حین شستن لباس، ماشین در وسط کار قفل کند و کار شستشو را نیمه‌کاره رها کند و این در حالی است که آب داخل دیگ ماشین تخلیه نشده و شما مجبور هستید در این شرایط در پی علت تخلیه نشدن آب داخل دیگ و رفع این مشکل باشید. عللی که باعث تجمع آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی می‌شوند، موارد زیر هستند.

 • مسدود شدن شلنگ تخلیه و مسیر تخلیه آب

مسیر خروج آب را بررسی کنید که مسدود نشده باشد یعنی مسیر شلنگ تخلیه‌ دستگاه به فاضلاب منزل باید مورد بازرسی قرار گیرد که مشکلی نداشته باشد. شلنگ تخلیه نیز، از جمله مواردی است که در این شرایط، باید موردبررسی قرار گیرد، اطمینان حاصل کنید که شلنگ تاخوردگی یا پیچ‌خوردگی نداشته باشد همچنین سیفون زیر دیگ را بررسی کنید که مسدود نشده باشد. علاوه بر این، حد استاندارد فاصله شلنگ از سطح زمین را اندازه بگیرید، شلنگ تخلیه باید حداقل 60 سانتی‌متر و حداکثر یک متر از سطح زمین بالاتر باشد و بعد به فاضلاب منزل وصل شود.

 • مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی

برای جلوگیری آسیب به پمپ و نظافت لباسشویی یک فیلتر قبل از پمپ نصب شده تا پرز‌های لباسشویی و اشیاء فلزی یا دکمه و زیپ که از لباس جدا می‌شوند قبل از رسیدن به پمپ و آسیب رساندن به آن ماشین لباسشویی است. فیلتر تخلیه را باز کرده و تمیز کنید. درپوش فیلتر پمپ را جدا کنید و شلنگ جلوی ماشین را آزاد کنید. حالا با برداشتن درپوش شلنگ، آب باقیمانده درون ماشین لباسشویی را تخلیه کنید. پیچ فیلتر پمپ را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا فیلتر باز شود. فیلتر را تمیز کرده و داخل پمپ را با استفاده از برس یا یک وسیله مشابه با آن، کاملاً تمیز کنید. در نهایت، فیلتر را بسته و درپوش شلنگ را در جای خود قرار دهید. البته در لباسشویی‌های دوقلوی برند ال جی، نمی‌توان فیلتر پمپ تخلیه را بررسی کرد و فقط باید شلنگ تخلیه، مورد بازرسی قرار گیرد.

 • مسدود شدن مسیر فاضلاب داخلی منزل

دلیل اصلی مسدود شدن لوله فاضلاب است. گاهی اوقات ممکن است هیچ یک از این دو مورد علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی نباشد در این شرایط باید چه کنیم؟ بهتر است فیلتر ماشین لباسشویی را بررسی نمایید تا در صورت گرفتگی یا خرابی اقدام به تعمیر یا تعویض این قطعه نمایید.

 • خرابی پمپ تخلیه آب

پمپ تخلیه آب، آب کثیف را از دیگ ماشین خارج می‌کند. اگر در داخل دیگ و همراه با لباس‌ها، اشیاء دیگری مثل سکه، سنجاق، پاک‌کن، دستمال، سنجاق و … وارد دیگ ماشین بشوند. اشیاء خارجی در هنگام خروج آب کثیف، همراه با آن وارد پمپ تخلیه می‌شوند. در این حالت ممکن است باعث شکستن پره‌های پمپ و آسیب جدی به پمپ تخلیه بشوند یا اینکه ممکن است خود پمپ در اثر کارکرد زیاد و فرسایش متوقف شود، در این صورت قادر به خارج کردن آب داخل ماشین نیست و پمپ تخلیه باید توسط تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی ال جی تعویض شود.

 • خرابی و شکستن پروانه‌های پمپ تخلیه

پمپ تخلیه دارای پره‌های پروانه مانندی است که در اثر چرخش، آب داخل پمپ را تخلیه می‌کنند. به‌مرور زمان یا گیرکردن اشیاء در داخل پمپ ممکن است، پروانه‌های پمپ تخلیه، شکسته یا دچار فرسودگی شده باشند، عوض کردن پروانه‌ها توسط شخص حرفه‌ای، باعث می‌شود که مشکل تخلیه آب برطرف گردد.

 • گرفتگی مسیر خروج آب کثیف توسط لباس‌های کوچک

در برخی موارد، لباس‌های کوچک مثل جوراب یا دستمال از لبه‌های دیگ وارد مسیر تخلیه آب شده و قبل از رسیدن به فیلتر در همان مسیر گیر کرده‌اند و باعث مسدود شدن مسیر خروجی آب و عدم تخلیه شده است. در چنین مواردی برای اینکه مسیر خروجی آب، باز شود، باید از تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی ال جی کمک بگیرید.

 • خرابی برد یا تایمر ماشین لباسشویی

برد یا تایمر ماشین لباسشویی، وظیفه مدیریت فعالیت‌های ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. در صورتی که برد یا تایمر خراب شده باشد، دستور تخلیه آب، به‌موقع صادر نمی‌شود. این موضوع، باعث عدم کارکرد صحیح ماشین لباسشویی، تخلیه نکردن آب و سایر مشکلات دیگر می‌شود. راه‌حل این مشکل تعمیر یا تعویض برد ماشین، توسط تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی ال جی است.

 • انتخاب تنظیمات اشتباه برنامه

انتخاب کلید Rinse Hold به صورت اشتباهی باعث می‌شود که در آب‌کشی آخر، آب داخل ماشین لباسشویی تخلیه نشود، در حالی که دستگاه خاموش شده است. در این حالت، پنل ماشین لباسشویی نمایشگر عدد 1 یا 2 است. اگر تصمیم به تخلیه آب ماشین لباسشویی دارید برای ادامه کار باید دور خشک‌کن را انتخاب کرده و کلید استارت را بزنید تا آب داخل دیگ تخلیه شود.

 • مسدود شدن خرطومی زیر دیگ ماشین

جاماندن اشیاء مانند سکه، سنجاق، پوست پسته، پوست تخمه، پول و … داخل جیب لباس‌ها می‌تواند در خرطومی زیر دیگ ماشین لباسشویی گیر کند و پس از مدتی مانع از خروج آب کثیف از ماشین لباسشویی شوند، در نتیجه آب درون ماشین لباسشویی تخلیه نخواهد شد. رفع انسداد خرطومی باید توسط تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی انجام شود.

کد خطای  OE  در پنل ماشین لباسشویی ال جی 

کد خطای  OE  در پنل ماشین لباسشویی ال جی

یکی از ارور یا خطاهای رایج ماشین لباسشویی ال جی، ارور OE است که هشدار می‌دهد که آب داخل دستگاه، هنوز تخلیه نشده است. در پی ظاهر شدن این کد خطا بر روی پنل ماشین لباسشویی ال جی، بررسی موارد زیر ضروری است.

 • فاصله شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی از سطح زمین.
 • فیلتر پمپ تخلیه.
 • هیدرواستات و شلنگ رابط به درام.
 • پمپ تخلیه.
 • سیم‌کشی دستگاه.
 • برد دستگاه.

در هنگام تجمع آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی ال جی چه اقداماتی انجام دهیم؟

در هنگام تجمع آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی ال جی چه اقداماتی انجام دهیم؟

می‌توان به روش‌های زیر آب جمع شده در لباسشویی را تخلیه کرد تا بتوان سر فرصت مشکل عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی را برطرف نمود. در نتیجه، به‌منظور خارج کردن آب داخل دیگ، دریچه فیلتر را باز کنید تا آب خارج شود. دریچه فیلتر در جلوی ماشین لباسشویی در قسمت پایین قرار دارد که با باز شدن آن، آب داخل لباسشویی خارج می‌شود. البته به این موضوع دقت داشته باشید که اگر ماشین لباسشویی در داخل آشپزخانه قرار دارد، کف‌پوش و وسایل داخل آشپزخانه خیس نشوند. زمانی که آب کاملاً تخلیه شد، مراحل از انتها به ابتدا مرحله‌ها را تکرار کنید تا درپوش یا فیلتر پمپ تخلیه، مجدداً بسته شود.

برای رفع بسیاری از مشکلات ماشین لباسشویی مانند عدم تخلیه آب و جمع شدن آب در داخل آن در زمان خاموشی نیاز به تعمیرکار متخصص ماهردر زمینه تعمیر ماشین لباسشویی ال جی دارد و دستکاری ماشین توسط کاربر یا افراد غیرحرفه‌ای ممکن است خسارات مالی یا حتی جانی به همراه داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش