علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی را باید به دو دسته ی کلی تقسیم بندی کنیم. این تقسیم بندی شامل گرمای بیش از حد موتور و مشکلات الکتریکی می شود در این مقاله که توسط مرکز تعمیر ال جی ال جی پشتیبان ارائه شده است قصد داریم تا به بررسی مهم ترین علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی بپردازیم. بنابراین اگر جاروبرقی شما حین کار خاموش می شود، خواندن این مقاله می تواند به شما در یافتن علت این ایراد کمک بسیاری کند.

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی

 • گرم شدن بیش از حد موتور :
 • خرابی ترموستات
 • وجود گرد و غبار بر روی موتور
 • مسدود بودن مسیر لوله
 • کثیف بودن فیلتر ها
 • پر بودن کیسه
 • مشکلات الکتریکی جاروبرقی :
 • آسیب دیدگی سیم جاروبرقی
 • آسیب دیدگی کلید سوئیچ روشن / خاموش
 • آسیب دیدگی موتور

گرم شدن بیش از حد موتور

یکی از مهم ترین و اصلی ترین علل خاموش شدن ناگهانی دستگاه، گرم شدن بیش از حد موتور می باشد. معمولا گرم شدن موتور به علت مشکلات مکانیکی اتفاق می افتد. بنابراین اگر جاروبرقی شما بعد از روشن شدن، به طور ناگهانی خاموش می شود، به احتمال زیاد موتور دستگاه شما به شدت داغ شده است و سیستم ایمنی دستگاه جهت جلوگیری از سوختن موتور، جریان برق را قطع می کند تا دستگاه خاموش شود. در این صورت باید جاروبرقی را از برق بکشید و کمی صبر کنید و سپس باید موانع احتمالی را بررسی کنید.

خرابی ترموستات

ترموستات یا سنسور خاموش کردن خودکار موتور، قطعه ی کوچکی می باشد که بر روی موتور قرار دارد و این قطعه وظیفه دارد تا در صورت گرم شدن بیش از حد موتور، جریان ورودی به موتور را قطع کند تا از آسیب دیدن موتور جلوگیری کند. بنابراین اگر شما برای مدت طولانی از دستگاه استفاده کنید، جهت جلوگیری از سوختن موتور، ترموستات دستگاه را خاموش می کند. اما گاهی ممکن است که در دقایق اولیه پس از روشن کردن جاروبرقی، یکدفعه دستگاه خاموش شود. در این صورت احتمالا ترموستات دچار مشکل شده است. بنابراین اگر ترموستات خراب باشد، ممکن است که به اشتباه، حتی زمانی که موتور داغ نشده باشد، جریان را قطع کند. همچنین شاید لازم باشد که فیوز حرارتی ( ترموفیوز ) را نیز بررسی کنید.

وجود گرد و غبار بر روی موتور

اگر موتور توسط گرد و خاک پوشانده شده باشد، موتور هنگام کارکرد به شدت گرم می شود، زیرا موتور نمی تواند گرمای خود را دفع کند. در نتیجه موتور به شدت گرم می شود ( به اصطلاح می گویند موتور خفه کرده است ) و سیستم ایمنی موتور فعال می شود و دستگاه را خاموش می کند. همچنین اگر موتور توسط گرد و غبار پوشیده شده باشد، باعث می شود که موتور در معرض خرابی قرار بگیرد.

مسدود بودن مسیر لوله

همچنین اگر هر گونه مانعی در مسیر شلنگ وجود داشته باشد، باعث می شود که موتور دستگاه به شدت گرم شود و جهت جلوگیری از سوختن موتور، ترموستات، دستگاه را خاموش می کند. بنابراین شما باید دستگاه را خاموش کنید و لوله های دستگاه را کاملا جدا کنید و اگر مانعی در مسیر لوله وجود داشت، باید آن را از لوله خارج کنید. برا بررسی انسداد لوله می توانید از یک چراغ قوه استفاده کنید و اگر مانعی در لوله وجود داشت با استفاده از یک چوب بلند، مانع را خارج کنید.

کثیف بودن فیلتر ها

همچنین یکی دیگر از مواردی که موجب گرم شدن موتور و آسیب رساندن به موتور می شود، کثیفی فیلتر ها می باشد. جاروبرقی ال جی دارای دو فیلتر می باشد. فیلتر ها باید هر 6 ماه یکبار عوض شوند ( فیلتر های یکبار مصرف باید تعویض شوند و فیلتر های دائمی باید شسته شوند ).

پر بودن کیسه

علاوه بر وضعیت فیلتر ها، باید وضعیت کیسه نیز به طور مرتب چک شود. اگر کیسه یا همان پاکت آشغال جاروبرقی پر باشد، نمی تواند آشغال بیشتری را در خود جای دهد و به موتور فشار وارد می شود و موتور به شدت گرم می شود و نهایتا دستگاه خاموش می شود و یا در حالت دیگری، ممکن است که موتور بسوزد. حتی ممکن است که گرد و خاک وارد موتور شوند و باعث آسیب رساندن به موتور شود. در نتیجه اگر کیسه جاروبرقی پر بود، باید آن را تخلیه کنید و یا این که اگر کیسه، یکبار مصرف بود، باید کیسه را تعویض کنید.

جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی

مشکلات الکتریکی جاروبرقی

تا این جای بحث به مشکلات گرم شدن موتور و خاموش شدن ناگهانی دستگاه اشاره کردیم. اما اگر تمام مواردی که گفته شدند، از قبیل ترموستات، فیلتر، کیسه و لوله ها سالم بودند و مشکلی نداشتند، باید دستگاه به طور جدی تری بررسی شود و لازم است تا جاروبرقی از لحاظ الکتریکی مورد بررسی قرار بگیرد. یعنی باید مشکلات نرسیدن برق به دستگاه و ایرادات موتور و خرابی قطعات الکتریکی در دستگاه بررسی شوند. توجه داشته باشید که ایرادات برقی کمی پیچیده هستند و ممکن است که به کمک متخصص نیاز داشته باشید.

آسیب دیدگی سیم جاروبرقی

یکی دیگر از عللی که باعث می شود جاروبرقی حین کار خاموش شود، آسیب دیدگی سیم جاروبرقی می باشد. در نتیجه برای رفع این مشکل باید سیم به دقت بررسی شود. یعنی باید توجه داشته باشید که دو شاخه سالم باشد، در طول سیم هیچ گونه پارگی وجود نداشته باشد، و مهم تر از همه، در قسمت محل اتصال سیم به موتور نیز قطعی وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید، در صورت معیوب بودن سیم، باید آن را تعویض کنید.

آسیب دیدگی کلید سوئیچ روشن / خاموش

کلید روشن / خاموش جاروبرقی ها معمولا با گذشت زمان خراب می شوند و باید تعویض شوند. خرابی کلید روشن / خاموش جاروبرقی، باعث می شود که دستگاه یا اصلا روشن نشود و یا حین کار یکدفعه دستگاه خاموش شود. بررسی کلید باید با استفاده از مولتی متر انجام شود. کلید روشن / خاموش در مدل های مختلف جاروبرقی ال جی نیز ممکن است که کمی با یکدیگر متفاوت باشند، از همین رو هنگام تعویض باید حواستان به مدل دستگاهتان باشد.

آسیب دیدگی موتور

تیر آخر روشن نشدن یا خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی، مربوط به خرابی موتور می باشد. اگر موتور خراب باشد و مشکل اساسی نداشته باشد، معمولا با انجام تعمیرات ایراد بر طرف می شود، اما اگر موتور نیم سوز شده باشد و یا این که موتور سوخته باشد، باید آن را تعویض کنید. معمولا اگر موتور نیم سوز شده باشد و یا سوخته باشد، شما متوجه ی وجود یک بوی سوختگی خواهید شد و یا این که مکش دستگاه بسیار ضعیف خواهد بود. اما همیشه به یاد داشته باشید که کثیف بودن فیلتر ها و پر بودن کیسه و گرفتگی لوله جاروبرقی و وجود گرد و خاک بر روی موتور، از مهم ترین علل خفگی و سوختن موتور می باشند. همچنین توصه می شود که جهت جلوگیری از سوختن موتور، وضعیت قطعات موتور از قبیل زغال ها، برس کربن و… بررسی شوند تا در صورت تمام شدن زغال سریعا زغال ها تعویض گردند تا دستگاه با مشکل جدی مواجه نشود. همچنین بررسی موتور باید با استفاده از یک مولتی متر انجام شود.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله به بررسی علت های خاموش شدن جاروبرقی ال جی حین کار پرداختیم و گفتیم که این ایراد معمولا در اثر گرم شدن ترموستات یا مشکلات مکانیکی مثل انسداد لوله، کثیفی فیلتر ها یا پر بودن کیسه و یا به علت مشکلات الکتریکی مثل خرابی موتور، مشکلات سیم رابط دستگاه، خرابی کلید روشن / خاموش و… اتفاق می افتد.  توصیه می کنیم در صورت وجود مشکلات برقی در دستگاه، بهتر است که دستگاه شما حتما توسط تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیرات جاروبرقی ال جی بررسی و تعمیر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 4]

2 thoughts on “علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی”

 1. سلام وقت بخیر
  جاروی من همین مشکل و داره
  حین کار قطع و وصل میشه
  راهنمایی میکنین؟
  متشمرم

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش