علت ارور F11 در مایکروویو ال جی

علت ارور F11 در مایکروفر ال جی

ارور F11 در مایکروویو ال جی جزء ارور های جدی می باشد، که رفع آن بسیار پیچیده است و به تخصص بسیار بالایی نیاز دارد و معمولا رفع این ارور کمی پر هزینه می باشد. این ارور به طور کلی به معنای خطای اینورتر یا وجود مشکل ارتباطی بین برد اینورتر با برد الکترونیکی اصلی دستگاه می باشد. در این مقاله که توسط مرکز تعمیر ال جی ال جی پشتیبان ارائه شده است قصد داریم تا به طور مفصل به بررسی ارور F11 در مایکروفر ال جی بپردازیم.

مفهوم ارور F11 در ماکروویو ال جی

مفهوم ارور F11 در ماکروفر ال جی قطع شدن ارتباط بین دو برد اینورتر و برد اصلی دستگاه می باشد. همچنین این ارور به معنای وجود مشکل در قسمت کنترل کننده ی برد اینورتر بر روی برد اصلی دستگاه می باشد. همچنین اگر حین چرخش سریع، این ارور رخ دهد، درب دستگاه پس از 3 دقیقه باز می شود.

علل بروز ارور F11 در مایکروویو ال جی

  • قطع شدن ارتباط بین برد اینورتر با برد اصلی
  • خرابی برد اینورتر مایکروویو ال جی
  • خرابی برد الکترونیکی اصلی ماکروویو ال جی
  • خرابی رله همرفتی یا خرابی هیتر یا خرابی ترمیستور

قطع شدن ارتباط بین برد اینورتر با برد اصلی

از مهم ترین علل بروز ارور f11 در مایکروفر ال جی می توان به قطع شدن ارتباط بین برد اینورتر و برد الکترونیکی اصلی اشاره کرد. محل قرارگیری برد الکترونیکی اصلی تقریبا در پشت دکمه های کنترل پنل است و محل قرار گیری برد اینورتر در نزدیکی لامپ مگنترون است. این دو برد توسط سیم هایی با یکدیگر در ارتباط هستند. اگر سیم کشی و اتصالات بین این دو برد قطع شود، علاوه بر این که عملکرد دستگاه دچار مشکل می شود، همچنین باعث بروز ارور F11 نیز می شود. بنابراین شما باید تمامی اتصالات بین این دو برد را بررسی کنید.

خرابی برد اینورتر مایکروویو ال جی

این ارور ممکن است که در اثر خرابی برد اینورتر دستگاه نیز ظاهر شده باشد. برد اینورتر  ( inverter ) بردی است که جریان ac را به جریان dc مستقیم تبدیل می کند. همچنین از مهم ترین ویژگی های برد اینورتر می توان به کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه برق، حفاظت در برابر اضافه بار و… اشاره کرد. در صورت خرابی برد اینورتر ماکروویو ال جی، اگر آی سی اصلی آسیب ندیده باشد، امکان تعمیر برد اینورتر وجود دارد. در غیر این صورت باید برد اینورتر تعویض گردد. برای این منظور باید برد اینورتر توسط یک فرد متخصص بررسی شود و باید قطعات روی برد، توسط اهم متر بررسی شوند و در صورت خراب بودن قطعه ای، باید قطعه ی معیوب تعویض شود. همچنین در صورت سوختن برد و عدم امکان طراحی مجدد با استفاده از ماژیک نقره، باید برد اینورتر به طور کامل تعویض گردد.

خرابی برد الکترونیکی اصلی مایکروفر ال جی

برد الکترونیکی اصلی یا برد PCB، وظیفه دارد که بر اساس برنامه ای که کاربر بر روی دستگاه تنظیم می کند، تمام قسمت های دستگاه را کنترل کند. خرابی برد الکترونیکی در ماکروفر یا سولاردام ال جی یکی از مشکلات رایج در این دستگاه می باشد. از مهم ترین نشانه های خرابی برد الکترونیکی دستگاه می توان به کارنکردن دکمه ها، روشن یا خاموش نشدن دستگاه، کار نکردن صفحه لمسی، کار نکردن مگنترون – فن – موتور کف – ترانس، بروز انواع ارور ها و… اشاره کرد. همچنین اگر برد  الکترونیکی خراب باشد، ممکن است که نتواند به خوبی با برد اینورتر در ارتباط باشد و در نهایت ارور f11 در ماکروفر ال جی نمایش داده شود. در این صورت باید برد الکترونیکی دستگاه بررسی شود و تعمیرات لازم نیز انجام شوند.

خرابی رله همرفتی یا خرابی هیتر یا خرابی ترمیستور

همچنین این ارور ممکن است که به دلیل خرابی رله همرفتی، هیتر یا ترمیستور نیز نمایش داده شود. در واقع در حالت پخت همرفت ( Convcation Cooking mod )، اگر دمای هوا حتی پس از حداکثر زمان 30 دقیقه، بالای 100 درجه سانتی گراد باشد، این ارور نمایش داده می شود. در این صورت باید رله همرفتی ( Convction Relay )، هیتر ( Heater ) و ترمیستور  ( Thrmistor ) بررسی شوند و در صورت خرابی هر یک از این قطعات باید قطعه ی معیوب تعویض گردد.

نحوه ی رفع ارور F11 در ماکروویو ال جی

نحوه ی رفع ارور F11 در ماکروفر ال جی

جهت رفع این ارور بهتر است که دستگاه را برای مدت 5 دقیقه از برق جدا کنید و کمی صبر کنید و سپس دستگاه را به برق وصل کنید، زیرا ممکن است که این ارور بخاطر یک سری مسائل جزئی اتفاق افتاده باشد، و با انجام این کار، احتمال دارد که ارور رفع گردد. اما اگر ارور رفع نشد، باید اتصالات بین برد اینورتر و برد الکترونیکی اصلی، خود برد الکترونیکی اصلی و خود برد اینورتر، رله همرفتی، هیتر و ترمیستور بررسی شوند.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با ارور F11 در سولاردام و ماکروفر ال جی با شما صحبت کردیم و گفتیم که این ارور به معنای خطای ارتباطی برد اینورتر می باشد. در صورت بروز این ارور باید ارتباط بین برد اینورتر و برد الکترونیکی اصلی، برد اینورتر و برد اصلی، ترمیستور و… بررسی شوند. همچنین این ارور جزء ارور هایی می باشد، که باید توسط تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات مایکروفر ال جی رفع گردد.

نکات تکمیلی

ماکروفر جزء دستگاه هایی می باشد که تعمیرات آن نیازمند تجربه ی بالا و مهارت بسیار بالایی می باشد. از آنجایی که ماکروویو برای عملکرد خود، از ولتاژ بسیار بالایی استفاده می کند، از همین رو قطعات دستگاه در صورتی که حتی دستگاه به برق وصل نشده باشد نیز می تواند دارای برق باشند و خطر برق گرفتگی شما را تهدید کند. بنابراین توصیه می کنیم در صورتی که مهارت کافی در زمینه ی تعمیرات ماکروفر ندارید، هرگز اقدام به بررسی و تعمیر دستگاه نکنید و این کار را به عهده ی یک تکنسین متخصص بسپارید تا از وارد شدن خسارت شدید تر در دستگاه و آسیب رساندن به خودتان جلوگیری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش