دلایل تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی

دلایل تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی

تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی مشکلی کوچک اما جدی است

جارو برقی های ال جی به عنوان یکی از محبوب ترین جاروبرقی های بازار ایران، از اجزا و قطعات داخلی مختلفی ساخته شده اند. هر کدام از این قطعات وظایف خاصی را بر عهده دارند. یکی از این قطعات، زغال جاروبرقی است. در بسیاری از مواقعی که موتور جاروبرقی ال جی از کار می افتد، علت آن می تواند ناشی از تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی باشد.

زغال جاروبرقی به عنوان قطعه ای مهم در جاروبرقی ال جی، نقش موثری در عملکرد جاروبرقی دارد. این قطعه که از گرافیت ساخته شده، باعث می شود که موتور کارکرد صحیحی داشته باشد. رفت و برگشت زغال سبب ایجاد اصطکاک در کلکتور شده و این کار باعث می شود که موتور عملکرد مناسبی را داشته باشد. در این مطلب به علت تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی پرداخته می شود. در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان، نیز راهکارهای مناسبی برای آگاهی از  تمام شدن زغال جاروبرقی و نحوه تعویض آن ارائه شده است.

علت تمام شدن زودهنگام زغال جاروبرقی ال جی چیست؟

از آن جایی که عملکرد موتور جاروبرقی ارتباط مستقیمی با عملکرد زغال های درون آن دارد، مرغوبیت زغال ها تاثیر مهمی در عملکرد موتور دارد. یکی از دلایلی که زغال های داخل موتور جاروبرقی در مدت زمان کوتاهی تمام می شوند، نامرغوب بودن آن ها است. این عامل نقش مهمی نیز بر عملکرد کلکتور دارد که آرمیچر را می چرخاند. نامرغوب بودن زغال باعث آسیب به کلکتور می شود.

زغال جاروبرقی در چه قسمتی از این محصول قرار دارد؟

زغال جاروبرقی از اجزای داخلی موتور است که در قسمت بالایی جاروبرقی قرار دارد. برای پیدا کردن آن باید پوشش بیرون و کابل جاروبرقی را جدا کرد و پس از بازکردن پیچ ها، محفظه موتور را از جاروبرقی جدا نمود. درون موتور قطعه ای مکعب مستطیل شکل سیاه رنگی وجود دارد که آن، همان زغال جاروبرقی است.

 نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی چیست؟

 نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی چیست؟

زغال جاروبرقی به عنوان یکی از قطعات این محصول که قدرت رسانای بالایی دارد، در اتصالات برقی جاروبرقی بسیار مهم است. زمانی که زغال جاروبرقی تمام می شود یا نشانه های تمام شدن آن مشاهده می شود، عملکرد کلی جاروبرقی با اختلال مواجه می گردد. در چنین شرایطی باید به دنبال نشانه ها گشت و با استفاده از آن ها عیب یابی اختلال را آغاز کرد.

تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی علت های متفاوتی دارد که می تواند ناشی از آسیب به موتور یا اختلال در روند اتصالات جریان برق داخل دستگاه باشد. برای آشنایی با علائم این مشکل باید چند نشانه را با دقت بررسی کرد. به همین دلیل در این مطلب برای بررسی دلایل تمام شدن زغال جاروبرقی ال جی به موارد زیر پرداخته می شود:

  • کاهش قدرت جاروبرقی ال جی؛ اولین عامل تمام شدن زغال آن
  • جرقه زدن جاروبرقی ناشی از تمام شدن زغال آن است
  • تمام شدن زغال جاروبرقی؛ عامل اصلی در ریپ زدن موتور جاروبرقی
  • از کار افتادن موتور جاروبرقی از نشانه های تمام شدن زغال آن است

کاهش قدرت جاروبرقی ال جی؛ اولین نشانه تمام شدن زغال آن

زمانی که جاروبرقی به صورت مداوم کار کند، پس از چندسال قدرت اولیه خود را ندارد. این مداومت در کار باعث کاهش قدرت موتور می شود. این مشکل می تواند اولین نشانه و دلیل تمام شدن زغال جاروبرقی باشد. البته کاهش قدرت جاروبرقی می تواند ناشی دلایل متعددی داشته باشد، اما یکی از اصلی ترین دلایل آن تمام شدن زغال جاروبرقی است. در چنین شرایطی باید با باز کردن موتور جاروبرقی عیب یابی محصول را آغاز کرد و در صورت تمام شدن زغال جاروبرقی آن را تعویض نمود.

البته از آن جایی که کاهش قدرت موتور جاروبرقی می تواند ناشی از کثیف بودن کلکتور و یا نیمسوز بودن موتور هم باشد. توصیه می شود برای باز کردن موتور جاروبرقی حتما از کمک تکنسین های معتبر استفاده کرد. آسیب به موتور جاروبرقی شما را متحمل هزینه های اقتصادی فراوانی می کند.

جرقه زدن جاروبرقی ناشی از تمام شدن زغال آن است

اشاره کردیم که از ویژگی های اصلی زغال جاروبرقی، قدرت رسانایی بالای آن است. به طور کلی در هر نوع وسیله برقی زمانی که بین دو جسم فاصله ای ایجاد شود، منجر به جرقه زدن می کند. جسم رسانایی که حامل جریان برق است به راحتی می تواند جریان برق خود را به جسم رسانای دیگری منتقل کند. در زمانی که میان این دو جسم فاصله ای ایجاد می شود، الکترون ها از جایی که فاصله دو جسم ایجاد شده اند، ادامه مسیر خود را به صورت جرقه طی می کنند.

در جاروبرقی های ال جی زمانی که جاروبرقی جرقه می زند می تواند دلایل زیادی عامل این اتفاق باشد. یکی از این دلایل، تمام شدن زغال جاروبرقی است. زمانی که زغالی وجود نداشته باشد، اتصالی هم نیست که باعث جریان حرکت موتور شود و این امر دلیلی برای جرقه زدن جاروبرقی می شود. البته اختلال در مدارها و مقاومت های مختلفی نیز که در جاروبرقی وجود دارد، می تواند عامل جرقه زدن باشد.

کوتاه شدن زغال جاروبرقی؛ عامل اصلی در ریپ زدن موتور جاروبرقی

با گذشت زمان طول عمر جاروبرقی نیز کاهش می یابد. هرچه زمان بگذرد و جاروبرقی کارکرد بیشتری داشته باشد، زغال جاروبرقی نیز کوتاه می شود. کوتاه شدن طول زغال جاروبرقی سبب می شود که اتصال برق به طور یکسان برقرار نشده و موتور به صورت قطع و وصلی کار کند. این قطع و وصلی که در اصطلاح ریپ زدن نامیده می شود، می تواند یکی از دلایل تمام شدن زغال جاروبرقی باشد. در چنین شرایطی بهترین راهکار تعویض زغال جاروبرقی است.

از کار افتادن موتور جاروبرقی از نشانه های تمام شدن زغال آن است

یکی دیگر از دلایل تمام شدن زغال جاروبرقی، از کار افتادن موتور آن است. این اتفاق دلایل متعددی دارد که می تواند ناشی از آسیب به بخش های مختلف موتور باشد. یکی از این دلایل، تمام شدن زغال داخل موتور است. زمانی که زغال درون موتور تمام می شود، دیگر اتصالی با کلکتور صورت نمی گیرد و باعث از کار افتادن موتور می شود. بهترین راهکار در این زمان بازکردن موتور جاروبرقی و تعویض زغال آن است. کوتاهی در این امر سبب خسارات اقتصادی فراوانی شده و ممکن است سبب سوختن کامل موتور جاروبرقی شود. از آن جایی که موتور یکی از مهم ترین بخش های جاروبرقی ال جی است، در صورتی که مطمئن می شوید زغال درون موتور کوتاه نیست، حتما برای عیب یابی مشکل اصلی، به یک متخصص ماهر مراجعه کنید.

چگونه می توان زغال جاروبرقی را تعویض کرد؟

تعویض زغال جاروبرقی کار مشکلی نیست و می توان با انجام چند مرحله آن را انجام داد. ابتدا باید جریان برق را قطع کرد. سپس باید با استفاده از باز کردن بدنه جاروبرقی، موتور آن را جدا کرد و از محفظه خارج نمود. پس از آن زمان تعویض زغال جدید با زغال قدیمی است. بهتر است برای خارج کردن زغال قدیمی از پارچه نم دار استفاده کنید که گرد و غبار وارد موتور نشود. بعد از آن باید زغال جدید را جایگزین زغال قبلی کرد. در نهایت هم با بستن جاروبرقی به شکل اولیه فرآیند تعویض زغال به اتمام می رسد.

زغال جاروبرقی ال جی قطعه ای کوچک اما مهم است که نباید تمام شود

زغال جاروبرقی ال جی قطعه ای کوچک اما مهم است که نباید تمام شود

نباید نسبت به زغال جاروبرقی بی تفاوت بود. آسیب به زغال جاروبرقی، به طور مستقیم بر موتور تاثیر دارد و آسیب به موتور هم می تواند تمام عملکرد جاروبرقی را مختل کند. زمانی که نشانه های تمام شدن زغال مشاهده شد، بهترین کار تعویض آن است. در صورتی که عوض کردن زغال جاروبرقی برای شما دشوار است، حتما به یک تکنسین ماهر در زمینه تعمیر جاروبرقی ال جی مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش