علت سوختن برد جاروبرقی ال جی

علت سوختن برد جاروبرقی ال جی

سوختن برد جاروبرقی ال جی عملکردهای دستگاه را متوقف می کند

ال جی یکی از بهترین برندهای تولیدکننده لوازم خانگی است که کیفیت محصولات آن در بین خریداران اثبات شده است. یکی از محصولات پرکاربرد و با کیفیت این برند، جاروبرقی های ال جی هستند. با این حال ممکن است مشکلات مختلفی برای این دستگاه ها به وجود بیایند. یکی از این مشکلات سوختن برد جاروبرقی ال جی است. معمولا بروز این مشکل دلایل مشخصی دارد که عیب یابی آن را بسیار ساده تر می کند. برای آموزش عیب یابی و مشاهده راهکارهای تعمیر و تعویض برد جاروبرقی ال جی با ما در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان همراه باشید.

برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی چه وظایفی را برعهده دارد؟

قبل از این که بخواهیم به سراغ عیب یابی مشکل سوختن برد جاروبرقی ال جی برویم، باید بدانیم که این قطعه دقیقا چیست و چه وظیفه ای دارد. در سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی، برندهای تولیدکننده جاروبرقی سعی کردند تا به منظور کاهش مصرف انرژی، افزایش سطح کیفی و افزایش قدرت از بردهای الکترونیکی در ساخت جاروبرقی ها استفاده کنند. برد الکترونیکی همانند مغز دستگاه عمل می کند و وظیفه رساندن پیام ها و دستورات را به سایر اجزا برعهده دارد.

در بیشتر این بردها قطعاتی مانند آی سی ها، مقاومت دیود و خازن ها وجود دارند که کنار هم قرار گرفتن آن ها این قطعه را به وجود می آورد. برد الکترونیکی هر جاروبرقی با توجه به قدرت موتور و موارد دیگر، با دستگاه های دیگر متفاوت است. برخی دیگر از وظایف برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی عبارت اند از:

 • مدیریت میزان مکش جاروبرقی
 • افزایش و یا کاهش سرعت دستگاه
 • دریافت و ارسال دستورات از طریق کلیدها
 • کنترل میزان ولتاژ ورودی به جاروبرقی
 • حفظ سلامت جاروبرقی با استفاده از سنسورها
 • نمایش اطلاعات مهم به کاربر

راهکارها و علائم سوختن برد جاروبرقی ال جی را بشناسید

راهکارها و علائم سوختن برد جاروبرقی ال جی را بشناسید

همان طور متوجه شدید برد الکترونیکی نقشی حیاتی در عملکرد جاروبرقی ال جی دارد. در چنین شرایطی واضح است که نقص در این قطعه مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد. معمولا وجود مشکل در این قطعه با علائم یکسانی در مدل های مختلف همراه است که عیب یابی آن ها خیلی پیچیده نیست. در ادامه علائم سوختن برد جاروبرقی ال جی را به شما معرفی می کنیم تا در تشخیص این مشکل مطمئن ظاهر شوید.

روشن نشدن جاروبرقی ال جی؛ یکی از رایج ترین علائم سوختن برد الکترونیکی

برد الکترونیکی همانند مغز دستگاه عمل می کند. اگر این قطعه به هر دلیلی آسیب جدی ببیند و کاملا بسوزد، دستگاه به هیچ وجه روشن نخواهد شد. چرا که دستوراتی که به دستگاه می دهید، هرگز به سایر اجزا ارسال نمی شوند. برای حل این مشکل لازم است تمامی قطعات مهم از جمله ورودی ولتاژها بررسی شده و در صورت امکان تعمیر شوند. البته قبل از همه این ها لازم است که برد الکترونیکی را تعمیر یا تعویض کنید.

از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی ال جی

یکی از شایع ترین علائم سوختن برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی، از کار افتادن ناگهانی دستگاه در حین کار است. معمولا بروز این مشکل به دلیل وجود نقص در آی سی ها و خازن های برد الکترونیکی رخ می دهد که قابل تعمیر و کم هزینه است.

البته که خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. برای مثال داغ شدن بیش از حد دستگاه و قطعات درونی می توانند باعث بروز این مشکل شوند. عبور بیش از اندازه ولتاژ نیز می تواند این مشکل را به همراه داشته باشد.

تنظیم نشدن سرعت جاروبرقی

تنها دلیل تنظیم نشدن سرعت جاروبرقی ال جی، خرابی و یا سوختن برد الکترونیکی جار‌و‌بر‌قی است. اگر برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی آسیب ببیند، کاربر قادر به تنظیم سرعت و افزایش یا کاهش آن نخواهد بود و با مشکلات زیادی روبرو می شود. اگر با این مشکل روبرو شده اید لازم است جریان های برق و ورودی ولتاژ دستگاه را بررسی کنید. همچنین لازم است که قطعه پتانسیومتر و ولوم کشویی روی برد بررسی و در صورت نیاز تعمیر شوند تا آسیب های بیشتری به جاروبرقی وارد نشود.

بروز اختلال در نمایشگر جاروبرقی

برد الکترونیکی جاروبرقی ارتباطی پیوسته با صفحه نمایشگر دستگاه دارد. در واقع برد الکترونیکی است که به صفحه نمایشگر دستور می دهد چه چیزی را نمایش دهد و در چه زمانی روشن یا خاموش شود. خرابی برد الکترونیکی می تواند باعث شود که صفحه نمایشگر دچار مشکلات مختلفی از جمله اشتباهات محاسباتی شود. خرابی قطعات مختلف برد الکترونیکی جاروبرقی می تواند موجب اشکال در اتصالات شده تا دیتای خروجی از برد به درستی روی نمایشگر جاروبرقی نمایش داده نشود، همچنین اتصالات مابین برد و نمایشگر نیز می توانند دچار اشکال شده باشند. برای رفع این مشکل باید به سراغ خازن ها و اتصالات برد بروید چرا که خرابی در این بخش ها تنها دلایل اختلال در عملکرد صفحه نمایش جاروبرقی ال جی هستند.

تغییرات مکش جاروبرقی ال جی

اگر پس از انتخاب گزینه های افزایش یا کاهش مکش تغییری احساس نمی کنید، احتمالا برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی سوخته است. همچنین افزایش یا کاهش ناگهانی مکش جاروبرقی نیز از بروز این مشکل خبر می دهند. برای حل این مشکل لازم است به سراغ پتانسیومتر، دیود های بکار رفته در برد، خازن ها و یا مقاومت ها رفت. البته که حل این مشکل و تعمیر این قطعات نیازمند دانش و تجربه بالایی در زمینه تعمیر لوازم خانگی است.

جرقه زدن جاروبرقی ال جی

یکی دیگر از علائم شایع سوختن برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی، جرقه زدن دستگاه در حین کار است. البته این مشکل می تواند به دلایل دیگری از جمله اختلال در اتصالات برقی نیز رخ بدهد. برای عیب یابی این مشکل لازم است که در ابتدا اتصالات خروجی، خازن های پارازیت گیر و سپس پایه های کلیدی جاروبرقی ال جی را بررسی و در صورت نیاز تعویض یا تعمیر کنید.

یکسره شدن جاروبرقی ال جی

یکی از آزاردهنده ترین مشکلاتی که ممکن است با خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی همراه باشد، یکسره شدن دستگاه است. این مشکل به دو صورت رخ می دهد. در حالت اول دستگاه بدون استفاده از کلیدی و بلافاصله پس از اتصال با برق روشن می شود. در حالت دوم نیز بدین گونه است که دستورات شما از جمله کم و زیاد کردن مکش بر دستگاه تاثیری نمی گذارند. یکسره شدن جاروبرقی ال جی در بیشتر موارد به دلیل خرابی پتانسیومتر اتفاق می افتد. پس لازم است این قطعه را بررسی و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنید.

چگونه می توان از سو‌ختن بر‌د جا‌روبر‌قی ال جی جلوگیری کرد؟

همیشه پیشگیری کم هزینه تر و کارآمدتر از تعمیر یا تعویض است؛ بنابراین لازم است بدانید که چه کارهای از سوختن بر جاروبرقی ال جی جلوگیری می کنند و در افزایش عمر این قطعه موثر هستند. همچنین لازم است این نکات را بدانید تا حتی بعد از تعمیر برد الکترونیکی نیز، دوباره با آن روبرو نشوید.

نکاتی که لازم است برای افزایش طول عمر برد الکترونیکی جاروبرقی رعایت کنید، عبارت اند از:

 • عدم استفاده از جاروبرقی ال جی به شکل مداوم
 • انجام سرویس های دورهای جاروبرقی به شکل منظم
 • بررسی منظم سلامت قطعه های اساسی از جمله صفحه نمایشگر و دکمه ها
 • عدم استفاده از پریزها و اتصالاتی که غیر استاندارد هستند
 • جلوگیری از ورد رطوبت به جاروبرقی ال جی
 • جلوگیری از وارد شدن ضربه به دستگاه
 • تعویض و تخلیه مرتب کیسه جاروبرقی

برای رفع مشکل سوختن برد جاروبرقی ال جی از متخصصین کمک بخواهید

برای رفع مشکل سوختن برد جاروبرقی ال جی از متخصصین کمک بخواهید

تعمیر برد جاروبرقی ال جی نیازمند برخورداری از دانش و مهارت بالایی در زمینه تعمیر لوازم خانگی است. به طوری که شاید لازم باشد صدها بار جاروبرقی ال جی را تعمیر کرده باشید تا قادر به انجام درست آن باشید. بنابراین اگر از دانش و مهارت کافی برخوردار نیستید، مشکل سوختن برد جاروبرقی ال جی را به دست متخصصین تعمیر جاروبرقی ال جی بسپارید. اقدام به تعمیر غیر اصولی برد الکترونیکی جاروبرقی ال جی علاوه بر این که مشکلات بیشتری را برای جاروبرقی به وجود می آورد، ممکن است سلامت فرد را نیز به خطر بیاندازد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش