علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی

علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی

موتور کولر گازی ال جی و دردسرهای خرابی آن

در سال‌های ‌اخیر استفاده از کولرهای گازی به‌عنوان دستگاه‌ه ‌مطبوع‌کننده هوا افزایش پیدا کرده است. با استفاده از این دستگاه‌ می‌‌‌‌توان از هوایی خنک و مطبوع لذت برد. البته سوختن موتور کولر گازی دردسرهایی به دنبال دارد و رفع این خرابی نیز کاری هزینه‌بر است. آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است، تشخیص به‌موقع و درست علت خرابی دستگاه می‌‌‌‌باشد و اگر علت خرابی از موتور باشد، تعمیر آن کاری پرهزینه و پردردسر خواهد بود. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان با علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی و راهکارهای تعمیراتی آن آشنا می‌‌‌‌شویم.

علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی

علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی

موتور کولر گازی اصلی‌ترین بخش سیستم اسپیلت به شمار می‌‌‌‌آید. وظیفه موتور متراکم سازی مبرد و انتقال آن به اواپراتور و کویل‌های ‌کندانسور است. با این کار، گرمای محیط داخلی جذب شده و به محیط خارج انتقال داده می‌‌‌‌شود. در صورت سوختن موتور کولر گازی، تعمیر آن معمولا هزینه زیادی دربر دارد. گاهی ممکن است تعمیر دستگاه به‌صرفه نباشد و شما مجبور شوید موتور کولر گازی را به‌کل تعویض کنید.

سوختن موتور کولر گازی به معنای آن است که به سیم‌کشی داخلی موتور به طرز جبران‌ناپذیری آسیب رسیده است. یکی از دلایل این موضوع می‌‌‌‌تواند سوختن یا باز شدن سیم‌پیچ موتور باشد؛ و دلیل دیگر، اتصال کوتاه سیم‌پیچ به بدنه فولادی موتور است. اگر موتور کولر گازی به همین دلایل سوخته باشد، تنها راه‌حل تعویض آن است. همچنین درصورتی‌که کمپرسور کولر گازی فشار مناسبی ایجاد نکند، حتی اگر موتور الکتریکی آن سالم باشد، باز هم باید تعویض شود.

زمانی که کمپرسور کولر گازی روشن نشود

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که کولر گازی نتواند به دمای تنظیم‌شده برسد و محیط داخل گرم باشد. در این مواقع به نظر می‌‌‌‌رسد که فن مشکلی نداشته باشد، ولی با بررسی یونیت بیرون، می‌‌‌‌توان متوجه شد که درحالی‌که یونیت برق فن را تامین می‌‌‌‌کند و در‌عین‌حال صدای فن شنیده می‌‌‌‌شد، اما کمپرسور کولر گازی کار نمی‌‌‌‌کند.

در این مواقع اولین کاری که باید انجام دهید این است که کولر گازی را خاموش کنید؛ و مشکل کولر گازی را با یک فرد متخصص در میان بگذارید. زیرا او است که باید تصمیم بگیرد موتور کولر گازی قابل تعمیر است یا خیر و باید تعویض شود. زیرا گاهی تعمیر کمپرسور می‌‌‌‌تواند بسیار هزینه‌بر بوده و تعمیر آن به‌صرفه نباشد.

کولر گازی باد گرم ایجاد کند

یکی دیگر از علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی زمانی است که به نظر کندانسور کار می‌کند، ولی کولر گازی هوای گرم ایجاد می‌کند. کمپرسوری که سوخته باشد توان پمپاژ مبرد را ندارد و از این رو قدرت خنک‌کنندگی آن پایین می‌‌‌‌آید.

البته باید توجه داشت که بروز چنین علامتی می‌‌‌‌تواند ناشی از نشت مبرد هم باشد. در واقع اگر قدرت خنک‌کنندگی سیستم به‌مرور افت کرده باشد، احتمالا ناشی از همین مساله است. در واقع با از دست رفتن گاز مبرد، به کمپرسور سیستم فشار وارد شده و همین موضوع باعث سوختن موتور کولر گازی می‌‌‌‌شود.

فیوز کولر گازی پشت سر هم بپرد

درصورتی‌که پشت سر هم کلید مینیاتوری و فیوز کولر گازی بپرد، این امر می‌‌‌‌تواند یکی دیگر از مهم‌ترین علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی باشد. پس با دیدن این علامت، باید سیستم را خاموش کنید. فیوز کولر گازی در واقع از شما در برابر خطر احتمالی آتش‌سوزی و آسیب رسیدن به دستگاه محافظت می‌‌‌‌کند. این مساله نیز زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی از لوازم برقی خانگی به‌طور هم‌زمان کار کند و درنتیجه به کولر گازی فشار زیادی وارد شود.

اگر یونیت بیرونی کولر گازی همواره مدار برق را قطع کند، ممکن است به معنای خرابی احتمالی آن باشد. در این موارد یکی از علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی، گرم شدن بیش‌ازاندازه کمپرسور است و در این مواقع انرژی زیادی هم تلف می‌‌‌‌شود.  نکته قابل‌توجه این است که داغ بودن فیوز نشانه خوبی نیست و به‌محض مشاهده چنین نشانه‌ای باید مشکل را با افراد متخصص در زمینه تعمیر کولرگازی ال جی در میان بگذارید تا آن‌ها مناسب‌ترین راهکار را برای رفع مشکل سیستم به کار ببرند.

هنگام روشن کردن کولر گازی، یونیت بیرونی تکان می‌‌‌‌خورد

اگر در زمان روشن کردن کولر گازی، یونیت بیرونی تکان می‌‌‌‌خورد، احتمالا کمپرسور در استارت مشکل دارد. این مورد نیز یکی از علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی به شمار می‌‌‌‌آید. اگر چنین علامتی را مشاهده کردید، باید سریع دستگاه خود را خاموش کنید.

یونیت بیرونی سروصدای زیادی دارد

اگر هنگام روشن کردن اسپلیت کولر گازی، یونیت بیرونی دچار لرزش شود یا اینکه سروصدای زیاد و غیرعادی داشته باشد، این امر نیز یکی از علائم سوختن موتور کولر گازی اسپلیت است. در این مورد، ممکن است یکی از قطعات الکترونیکی یا موتور فن در داخل کندانسور لق باشد. به‌این‌ترتیب، باید پیش از اینکه به سیستم فشار زیادی وارد شود، نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. رفع آن نیز برخلاف سایر مشکلات احتمالی برای سیستم کولر گازی چندان هزینه‌بر نیست.

نشت در اطراف یونیت بیرونی

چاله‌های ‌آب ایجادشده در اطراف یونیت بیرونی می‌‌‌‌تواند ناشی از نشت مبرد باشد. همچنین این مساله می‌‌‌‌تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد. نشت مبرد باعث تحریک چشم، حالت تهوع، سرفه و سردرد در شما خواهد شد. بنابراین در صورت مشاهده نشت مبرد باید این مشکل را با یک متخصص در میان بگذارید.

همچنین نشت در اطراف یونیت می‌‌‌‌تواند نشان‌دهنده این باشد که مسیر لوله تخلیه مسدود شده است یا اینکه لوله تخلیه شکسته است. اگر این مشکل برطرف نشود، حادتر شده و ممکن است باعث زنگ‌زدگی، کپک‌زدگی یا حتی سوختن دستگاه شما شود.

کاهش جریان هوا

یکی دیگر از علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی کاهش جریان هوا است. برای تشخیص اولیه این مشکل، دستان خود را به دریچه نزدیک کنید تا جریان هوا را حس کنید. اگر جریان هوا ضعیف باشد و به‌اندازه کافی خنک نباشد، در واقع مشکل از کمپرسور یا موتور اسپلیت کولر گازی است.

بالا رفتن غیرعادی هزینه برق

به‌طورکلی کولر گازی یکی از پرمصرف‌ترین لوازم الکترونیکی خانگی به شمار می‌‌‌‌آید. اما درصورتی‌که هزینه برق مصرفی شما به‌طور غیرعادی بالا رفت می‌‌‌‌تواند نشان‌دهنده وجود مشکل در کمپرسور کولر گازی باشد.

در مواردی که موتور کولر گازی عملکرد مناسبی نداشته باشد، دستگاه برای اینکه دمای خانه را به دمای تنظیم‌شده برساند باید بیشتر کار کند. بنابراین علاوه بر اینکه فشار بیشتری به دستگاه وارد می‌‌‌‌شود، انرژی بیشتری هم مصرف می‌‌‌‌شود و درنتیجه هزینه برق مصرفی هم به‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

مشابه بودن علائم سوختن موتور کولرهای گازی پنجره‌ای و اسپلیت

مشابه بودن علائم سوختن موتور کولرهای گازی پنجره‌ای و اسپلیت

باوجوداینکه کولر گازی پنجره‌ای در مقایسه با کولر گازی اسپلیت دارای تفاوت‌هایی ‌‌است. اما علائم سوختن موتور کولر گازی ال جی در هر دو نوع دستگاه تقریبا مشابه است. از جمله این علائم روشن نشدن کمپرسور، ایجاد باد گرم، پریدن یا داغ شدن فیوز، سروصدای غیرمعمول، نشت مبرد و افزایش هزینه برق مصرفی هستند. اگر با هریک از این علائم مواجه شدید، به‌هیچ‌وجه آن‌ها را نادیده نگیرید. چراکه در صورت برطرف نشدن این علائم ممکن است آسیب‌های ‌جدی و جبران‌ناپذیری به کولر گازی شما وارد شود.

برای پیشگیری از سوختن موتور کولر گازی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بهترین راهکار برای پیشگیری از سوختن موتور کولر گازی استفاده از خدمات ‌دوره‌ای برای رسیدگی به دستگاه است. کولر گازی از هر مدلی که باشد لازم است هرماه از طرف افراد متخصصی که دارای مجوز هستند، مورد رسیدگی قرار بگیرد. همچنین در صورت مشاهده یکی از علائم سوختن موتور کولر گازی باید آن را با این افراد در میان بگذارید تا نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام دهند. سهل‌انگاری در رابطه با این موضوع می‌‌‌‌تواند باعث سوختن موتور کولر گازی شما شده و هزینه‌های ‌سنگینی را جهت تعمیر یا حتی تعویض موتور بر شما تحمیل کند. سرویس کولر گازی ال جی شامل موارد زیر است:

  • سرویس پنل داخلی کولر گازی: شستشوی فیلترهای کولر گازی، سرویس بلوور، رسیدگی به سنسورها، سرویس فین‌ها یا کویل و بررسی لوله درین ازجمله موارد مربوط به سرویس پنل داخلی کولر گازی هستند
  • سرویس پنل خارجی کولر گازی: سرویس کندانسور یا همان پنل خارجی از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. به دلیل اینکه آلودگی و کارکرد نادرست کندانسور، تاثیری مستقیم بر روی عملکرد سیستم کولر گازی دارد

رفع علائم سوختن موتورکولر گازی ال جی برای افزایش طول عمر دستگاه   

رفع علائم سوختن موتورکولر گازی ال جی برای افزایش طول عمر دستگاه

کولرهای گازی نسل جدیدی از دستگاه‌های ‌خنک‌کننده هوا هستند که دردسرهای کولرهای آبی را ندارند. تنظیم دما به‌صورت دلخواه، ایجاد هوای بدون رطوبت و قدرت سرمایش بالای این دستگاه‌ها ازجمله مزایای کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی است. البته اگر از این دستگاه مراقبت‌های ‌لازم انجام نشود، می‌‌‌‌تواند دچار خرابی شود و هزینه‌های زیادی ‌‌برایتان داشته باشد.

باید با شناخت درست از رایج‌ترین علل خرابی این دستگاه نسبت به پیشگیری از خرابی یا تعمیر آن اقدام کنید. نکته قابل‌توجه در این مورد، انجام به‌موقع خدمات دوره‌ای به‌منظور افزایش طول عمر کولر گازی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و پیشگیری از خرابی دستگاه است. این خدمات نیز باید توسط شرکت‌های ‌‌معتبر صورت بگیرد تا علاوه بر پیشگیری از ایجاد مشکلات برای دستگاه، هزینه اضافی نیز روی دست شما نماند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش