علت نچرخیدن سینی سولاردام ال جی

نچرخیدن سینی سولاردام ال جی

چرخیدن سینی در سولاردام یا ماکروویو، به این منظور می باشد که غذا به طور یکنواخت گرم یا پخت شود. زیرا در غیر این صورت ممکن است که قسمتی از غذا اصلا گرم نشود و قسمتی دیگر بسوزد. در نتیجه نچرخیدن سینی یک ایراد در سولاردام و ماکروفر تلقی می شود و باید حتما توسط تکنسین متخصص در زمینه تعمیر سولاردام ال جی بررسی شود و مشکل رفع گردد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نچرخیدن سینی سولاردام ال جی بپردازیم و علل بروز این مشکل و نحوه ی رفع این مشکل را بیان کنیم.

علل نچرخیدن سینی سولاردام ال جی

  • قرار نگرفتن سینی بر روی کوپلینگ
  • خرابی کوپلینگ
  • خرابی چرخ های زیر سینی
  • خرابی خود سینی
  • گیر کردن غذا زیر سینی یا زیر چرخ ها
  • خرابی موتور
  • خرابی برد الکترونیکی دستگاه

قرار نگرفتن سینی بر روی کوپلینگ

یکی از موارد بسیار پیش پا افتاده و ساده ای که می تواند باعث نچرخیدن سینی سولاردام ال جی شود، قرار نداشتن سینی بر روی محل اصلی و چفت اتصال دهنده ( کوپلینگ ) می باشد. باید مطمئن شوید که برآمدگی های زیر سینی یا صفحه گردان، دقیقا روی کوپلینگ یا همان قطعه ی پلاستیکی که سه تا اتصال دارد، به خوبی قرار داشته باشد. اگر سینی به خوبی در جای خود قرار داشت، باید سایر مواردی که ادامه به آن ها اشاره می کنیم مورد بررسی قرار بگیرند.

خرابی کوپلینگ

همانطور که پیش تر اشاره شد، سینی سولاردام، باید بر روی یک قطعه ی به شکل سه پایه قرار بگیرد، که این قطعه کوپلینگ نام دارد. در واقع کوپلینگ بر روی شفت موتور وصل می شود و در صورت چرخش شفت موتور، کوپلینگ می چرخد و از آنجایی که سینی بر روی کوپلینگ قرار دارد، سینی نیز به چرخش در می آید. این قطعه معمولا از جنش پلاستیک یا سرامیک ساخته می شود. در صورت شکستن این قطعه باید آن را تعویض کنید. زیرا اگر این قطعه شکسته باشد، موتور چرخشی نمی تواند نیروی لازم جهت چرخاندن سینی را منتقل کند و در نتیجه سینی ثابت خواهد ماند.

خرابی چرخ های زیر سینی

سینی سولاردام از جنس چدن می باشد، زیر سینی سولاردام 3 تا چرخ پلاستیکی وجود دارد، که این چرخ ها کمک می کنند که سینی با تعادل بهتری بتواند بچرخد. اگر این چرخ ها بنا به هر دلیلی شکسته باشند یا آسیب دیده باشند، ممکن است که سینی هنگام چرخیدن لق بزند یا سر و صدا ایجاد کند و یا اصلا سینی نچرخد، در این صورت باید چرخ ها تعویض گردند. در ماکروویو به جای این چرخ های زیر سینی از یک غلتک فلزی که دارای 3 تا چرخ می باشد استفاده شده است.

خرابی خود سینی  

همچنین ممکن است که کوپلینگ سالم باشد، اما قسمت زیر سینی که دارای سه تا شیار است، خراب شده باشد و یا کثیف شده باشد. در صورت خرابی قسمت قرار گیرنده سینی روی کوپلینگ باید سینی تعویض گردد. البته این مورد بسیار کم اتفاق می افتد که دقیقا قسمت زیرا سینی و شیار های مربوطه خراب شوند، زیرا در صورت آسیب دیدگی سینی، احتمالا کل سینی خراب می شود و اگر سینی خمیده شده باشد، باید سینی تعویض گردد. همچنین توجه داشته باشید که اگر ابعاد سینی مناسب دستگاه نباشد نیز، سینی نمیچرخد.

گیر کردن غذا زیر سینی یا زیر چرخ ها

همچنین در صورتی که در زیر چرخ های سینی یا در زیر خود سینی غذا گیر کرده باشد و یا اگر کوپلینگ چرب و کثیف باشد نیز ممکن است که سینی دستگاه نچرخد. البته این مورد با انجام نظافت منظم دستگاه به راحتی رفع می گردد. فقط هنگام نظافت سولاردام حواستان باشد که دستگاه را از برق بکشید.

خرابی موتور

حالا رسیدیم به قسمت های فنی که خرابی آن ها باعث نچرخیدن سینی سولاردام می شود و یکی از مهم ترین موارد نیز خرابی موتور گردان می باشد. موتور گردان دقیقا در زیر سینی و در قسمت کف دستگاه قرار گرفته است. گاهی ممکن است که سینی بر اثر مرور زمان و یا قرار دادن ظروف سنگین، خراب شود و یا چرخ دنده ها خورد شوند، در این صورت موتور احتمالا اصلا نمی چرخد و یا اگر بچرخد به آرامی و با تولید سر و صدا می چرخد. در این صورت موتور گردان یا موتور کف باید تعویض گردد. جهت بررسی موتور باید از مولتی متر استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت نیاز به تعویض موتور، باید حتما موتور متناسب با مدل دستگاه خود را خریداری کنید. توجه داشته باشدید در صورت نرسیدن برق به موتور، موتور نمی چرخد، بنابراین سیم های برق متصل به موتور را بررسی کنید.

خرابی برد الکترونیکی دستگاه

بسیاری از مشکلاتی که در دستگاه ایجاد می شوند، می توانند بخاطر خرابی برد می باشند. یکی از نشانه های خرابی برد نیز، نچرخیدن سینی دستگاه می باشد. البته این مورد بسیار نادر می باشد. در این صورت باید برد بررسی شود و آی سی روی برد تعمیر شود و یا در صورت عدم امکان تعمیر باید برد الکترونیکی دستگاه تعویض گردد. همچنین گاهی ممکن است که برد سالم باشد و فقط سیم ها و اتصالات بین برد و موتور قطع شده باشد. در این صورت باید ترمینال های خروجی بین موتور و برد و سیم بین آن ها به دقت بررسی شوند و جهت بررسی برد نیز باید از مولتی متر استفاده شود.

تعمیر مشکل نچرخیدن سینی سولاردام ال جی

چکیده مطلب

ما در این نوشته سعی کردیم تا مهمترین علل نچرخیدن سینی سولاردام ال جی را بیان کنیم و گفتیم که از مهم ترین علل نچرخیدن سینی سولاردام ال جی خرابی موتور می باشد. توجه داشته باشید که تعمیر و یا تعویض موتور نیز باید حتما توسط تکنسین های متخصص که در مراکز تعمیرات لوازم خانگی ال جی مانند مرکز تعمیر ال جی ال جی پشتیبان فعالیت دارند انجام شود. همچنین در ادامه ی علت هر مشکل، راه حل رفع مشکل نچرخیدن سینی سولاردام ال جی را نیز بیان کردیم. مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم با ماکروویو نیز مشترک می باشند و نچرخیدن سینی ماکروویو نیز می تواند بنا به عللی که بیان شد اتفاق بیوفتند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش