علت روشن نشدن مایکروویو و مایکروفر ال جی

علت روشن نشدن مایکروویو ال جی

روشن نشدن مایکروویو ال جی مشکلی با چند علت مختلف

استفاده متداول مصرف کنندگان لوازم خانگی از ماکروویو و مخصوصا مایکروویوهای برند پرطرفدار ال جی، باعث ایجاد مشکلات متداولی در این وسیله پرکاربرد می‌شود که یکی از آن‌ها روشن نشدن مایکروویو ال جی است. روشن نشدن ماکروویو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مطلب همه آن‌ها را بررسی کرده و راهکار‌های رفع هر کدام از آن‌ها را نیز ارائه می‌کنیم. اگر ماکروویو ال‌جی‌تان روشن نمی‌شود خواندن این مقاله که توسط مرکز تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان ارائه شده است را به شما پیشنهاد میکنیم، زیرا ممکن بتوانید خودتان مشکل ماکروویوتان را با راهکار‌های ارائه‌شده حل کنید.

خرابی قفل و سنسور‌های درب ماکروویو

اولین دلیلی که می‌توان برای روشن نشدن مایکروویو ال جی به آن رسید، خراب شدن یکی از اجزای سیستم باز و بسته شدن درب آن است. به دلیل اینکه عملکرد سیستم کار ماکروویو به این صورت است که اگر درب آن بسته نباشد روشن نمی‌شود، در صورت روشن نشدن ماکروویو اولین جایی که باید به آن توجه بکنیم اجزای مختلف درب آن هستند. در این قسمت به دو ایراد متداول در سیستم درب ماکروویو و راه رفع آن‌ها اشاره می‌کنیم.

خرابی میکروسویچ درب ماکروویو

جز مهمی از مجموعه درب ماکروویو که احتمال خرابی در آن وجود دارد، میکروسویچ است. وظیفه این قطعه الکترونیکی تشخیص بسته بودن یا نبودن درب ماکروویو است. برد الکتریکی ماکروویو که دستور قطع یا وصل جریان برق برای کار ماکروویو را صادر می‌کند، تا به وسیله این قطعه از بسته بودن درب ماکروویو مطمئن نشود، فرمان وصل شدن جریان برق را به سیستم نمی‌دهد و در نتیجه ماکروویو نیز روشن نمی‌شود.

تشخیص و حل ایراد میکروسویچ درب

ابتدا برای اینکه مطمئن شوید روشن نشدن مایکروویو ال جی به این قطعه مربوط است، لازم است آن برق دستگاه را قطع کنید و قاب آن را درآورید. حالا باید میکروسویچ‌های درب ماکروویو را پیدا کنید (روی آنها علامت NO یا C نوشته شده است). در این مرحله باید یک مولتی متر را به میکروسویچ‌ها وصل کنید و خیلی آهسته درب ماکروویو را ببندید تا اطمینان داشته باشید که زبانه درب در جای خود چفت شده و درب ماکروویو به درستی بسته شده است.

حالا به مولتی متر نگاه کنید و ببینید که وجود جریان برق را نشان می‌دهد یا خیر؟ اگر جریان برق وجود داشت یعنی میکروسویچ‌ها سالم‌اند و روشن نشدن مایکروویو ال جی شما دلیل دیگری دارد. اما اگر مولتی متر جریانی را نشان نداد، به معنی خرابی میکروسویچ است که در این صورت باید آن را درآورده و یک قطعه جدید جایگزینش کنید.

خرابی قلاب و فنر درب و راهکار رفع آن

درب ماکروویو وقتی بسته می‌شود، قلاب و فنر آن با سیستم میکروسویچ درگیر می‌شود تا ماکروویو روشن شود. خیلی از اوقات ایراد از میکروسویچ نیست و چون قلاب درب به درستی با آن درگیر نشده است، نمی‌تواند فرمان بسته شدن را به برد ماکروویو ارسال کند. در اکثر ماکروویو‌ها این قلاب و فنر جنس‌های مرغوبی ندارند و ممکن است قلاب‌ها شکسته شوند و یا در اثر گذشت زمان، فنر روی آن هرز شده و کارایی لازم را برای فشرده شدن و بستن درست درب نداشته باشد. در این مواقع فقط کافی است که آن‌ها را تعویض کنید تا ماکروویو شما مثل سابق با بسته شدن درش روشن شود.

خرابی فیوز سرامیکی عامل روشن نشدن مایکروویو ال جی

خرابی فیوز سرامیکی عامل روشن نشدن مایکروویو ال جی

از علت‌های متداول روشن نشدن مایکروویو‌های ال جی، خراب شدن قسمت فیوز سرامیکی آن است. فیوز سرامیکی در ماکروویو وظیفه دارد که نوسانات جریان برق را در اجزای مختلف ماکروویو کنترل کند. در صورتی که فیوز سرامیکی دچار خرابی بشود، به سرعت کل ماکروویو با مشکل روبه‌رو شده و روشن نمی‌شود. برای اینکه مطمئن شوید علت روشن نشدن ماکروویو از قسمت فیوز سرامیکی است، دو راه پیش رو دارید.

نحوه تعمیر فیوز سرامیکی

اولین نشانه خرابی فیوز سرامیکی این است که با وجود زدن دو شاخه دستگاه به پریز برق، صفحه نمایش آن روش نمی‌شود. اما برای اطمینان بیشتر در این مورد لازم است خود فیوز را تست کنید و ببینید در خودش جریان برق دارد یا خیر؟ برای انجام این کار لازم است ابتدا برق دستگاه را قطع کرده و قاب ماکروویو را از آن جدا کنید. حالا فیوز را پیدا کنید و با یک مولتی متر فیوز را چک کنید و ببینید حاوی الکتریسیته است یا خنثی؟ اگر خنثی بود یعنی فیوز شما سوخته و باید آن را با یک قطعه سالم عوض کنید.

در صورتی که خنثی نبود، یعنی فیوز سرامیکی شما مشکلی ندارد و علت روشن نشدن مایکروویو ال جی از جای دیگری است. حتما به این نکته توجه داشته باشید که از وسایل ایمنی مناسب در هنگام این کار استفاده کنید تا از خطر برق گرفتگی در امان بمانید. فیوز ماکروویو به خاطر سیستم کار ماکروویو که از برق با ولتاژ بالا استفاده می‌کند، وسیله‌ای به شدت خطرناک است، حتی اگر دستگاه به پریز برق وصل نباشد.

اختلال در فیوز حرارتی ماکروویو ال جی

اختلال در فیوز حرارتی ماکروویو

فیوز حرارتی یک قطعه بسیار با اهمیت در ماکروویو است که اکثر ماکروویو‌های باکیفیت از آن بهره می‌برند. فیوز حرارتی وظیفه‌اش کنترل دمای ماکروویو است، به این صورت که اگر حرارت کل ماکروویو از مقدار مشخصی بالاتر برود، این قطعه دستور خاموشی به برد الکترونیکی ماکروویو ارسال می‌کند تا به دستگاه صدمه وارد نشود. اگر این قطعه با مشکلی مواجه شود، خود دستگاه به خاطر رعایت ایمنی از کار می‌ایستد.

برای اینکه بفهمید مشکل روشن نشدن مایکروویو ال جی شما از خرابی فیوز حرارتی آن است یا خیر، باید به این روش عمل کنید. همانند راهکار‌های قبلی ابتدا برق دستگاه را قطع کنید و بعد محفظه بیرونی ماکروویو را از آن جدا کرده و فیوز حرارتی را پیدا کنید. حالا با یک مولتی متر از سلامتی فیوز حرارتی مطلع شوید، اگر جریان برق از آن عبور می‌کرد یعنی قطعه سالم است و اگر اینطور نبود یعنی باید فیوز حرارتی ماکروویو خود را تعویض کنید. البته برای اینکه از خراب نشدن مجدد این قطعه اطمینان حاصل کنید، توصیه می‌کنیم که به فن ماکروویو نیز نگاهی بیاندازید. این فن وظیفه خنک کردن فیوز حرارتی را دارد و در صورت درست کار نکردن، به تدریج باعث فرسایش فیوز حرارتی و خرابی مجدد آن می‌شود.

برطرف کردن مشکل روشن نشدن مایکروفر ال جی

جمع‌بندی

در این مطلب هر چیزی که به نظرمان لازم بود درباره علت‌های روشن نشدن مایکروویو ال جی و راهکار‌های حل آن‌ها بدانید را با شما در میان گذاشتیم. به طور خلاصه باید گفت که روشن نشدن این ماکروویو‌ها چهار دلیل عمده دارد، اولین دلیل اینکه احتمالا میکروسویچ درب ماکروویو سوخته است و برای روشن شدن ماکروویو باید آن را تعویض کنید.

دلیل دوم خرابی قلاب و فنر سیستم درب ماکروویو است که به درستی بسته نمی‌شوند. سومین و چهارمین علت نیز، خرابی فیوزهای سرامیکی و حرارتی ماکروویو است که با اینکه راه حل درست کردن آنها را در بالا آوردیم، بهتر است از یک تعمیرکار حرفه ای در زمینه تعمیرات مایکروویو ال جی برای برطرف کردن آنها کمک بگیرید. دلیل این موضوع، حساس بودن کار با این قطعات است. در این فرآیند اگر کمی بی‌تجربگی به خرج دهید، احتمال این که به ماکروویو صدمه جدی بزنید وجود دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش