تلویزیون LED ال جی صدا دارد اما تصویر ندارد

علت صدا داشتن بدون تصویر در ال ای دی ال جی

تلویزیون شما هم صدا دارد اما تصویر ندارد؟

شاید برای شما هم این اتفاق رخ داده باشد که تلویزیونتان صدا داشته باشد اما تصویری از آن منتشر نشود. این مشکل می‌تواند بسیار ناراحت کنند و حتی ترسناک نیز باشد و دلیل آن هم احتمال هزینه‌های بالای آن برای تعمیر تلویزیون است. عوامل بسیار زیادی می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود که ما در مقاله ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد قصد داریم آن را بررسی کنیم.

علت صدا داشتن بدو ن تصویر در تلویزیون ال جی

چرا ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد

معمولا این مشکل در زمان تماشای تلویزیون رخ می‌دهد و تصویر شما به صورت ناگهانی قطع می‎شود. در این حالت، فقط تصویر دستگاه شما قطع می‎شود اما صدا همچنان در حال پخش شدن است و شما می‌توانید شبکه تلویزیون را هم تعویض کنید. در زمانی که ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد اگر به تلویزیون نزدیک شوید، ممکن است با هاله‌ای از نور را بتوانید مشاهده کنید.

اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، در اولین قدم بهتر است چند باری تلویزیون را خاموش و روشن کنید. با این انجام این کار، ممکن است تلویزیون شما به حالت قبلی بازگردد. اما به هر حال باید این نکته را بدانید که تلویزیون شما دچار خرابی شده است و با استفاده بیشتر از آن، ممکن است خسارات وارده به آن بیشتر از قبل نیز شود.

اما در صورتی که با خاموش روشن کردن تلویزیون مشکل شما برطرف نشد، باید موارد زیر را بررسی کنید تا بتوانید مشکل دستگاه خود را پیدا کنید. دقت داشته باشید که برخی از مشکلاتی که در ادامه بیان می‌کنیم، کاملا تخصصی هستند و تنها باید توسط یک تعمیرکار حرفه‌ای و مجرب در زمینه تعمیر تلویزیون ال جی  بررسی شود.

سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث قطع تصویر تلویزیون شود، سوختن بک لایت تلویزیون است. در تلویزیون‌های ال جی، بک لایت در دو صورت سری و موازی می‌باشد. در تلویزیون‌های ال جی به همین دلیل قبل از قطع شدن کامل تصویر تلویزیون، ابتدا بالا و پایین تصویر قطع می‌شود. در این مدل از ال جی‌‌ها حتی با خرابی یکی از بک لایت‌ها، تلویزیون به کار خود ادامه می‌دهد اما پیشنهاد می‌شود که سریعا برای جلوگیری از خرابی بیشتر تلویزیون را تعمیر کنید تا خسارت‌های بیشتری به شما وارد نشود.

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از مواقعی که ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد و سوختن بک لایت، این است که در قسمت تنظیمات تلویزیون، تنظیمات تصویر را انتخاب کنیم و نور زمینه تلویزیون را بین 70 تا 80 قرار دهیم. معمولا تنظیمات پیش فرض در این حالت بر روی 100% می‌باشد که باعث ایجاد فشار بالا بر روی بک لایت می‌باشد.

قرار گرفتن در محیط گرم نیز می‌تواند یکی دیگر از عوامل خرابی بک لایت باشد. تلویزیون‌ها در حالت روشن از خود گرما تولید می‌کنند و در صورتی که پشت آن‌ها وسیله گرمایشی قرار گیرد، حتما باعث از کار افتادن بک لایت می‌شود. باید در هنگام چیدمان خانه به این موضوع دقت داشته باشید که تلویزیون در محیطی که وسیله گرمایشی در آن وجود دارد، قرار نگیرد. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند جلوی از کار افتان بک لایت را بگیرد، انجام اصلاحیه بر روی برد پاور تلویزیون می‌باشد. انجام اصلاحیه بر روی برد تلویزیون بعد از تعمیر آن پیشنهاد می‌شود.

اگر به هر دلیل بک لایت تلویزیون شما آسیب دید، باید توجه داشته باشید که بک لایت یکی از تخصصی‌ترین قطعات تلویزیون می‌باشد پس تعویض آن توسط افراد عادی امکان‌پذیر نمی‌باشد. بک لایت در قسمت برد تلویزیون می‌باشد و برای تعمیر آن باید برد تلویزیون باز شود.

خرابی کابل یا از بین رفتن اتصال

اگر ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد باید کابل‌های رابط را هم بررسی کنید. برخی قطع شدن این نوع کابل‌ها، می‌تواند دلیل این مشکل باشد. به عنوان مثال، کابل AV که دارای سه فیش رنگی است، ممکن است با قطع شدن فیش تصویر تلویزیون، موجب قطع شدن سیگنال تصویر شود. در این حالت صدای تلویزیون وجود دارد اما تصویر شما قطع می‎شود. در این زمینه باید دقت داشته باشید که کابل زرد رنگ برای تصویر است. برای بررسی این مشکل، تنها کافیست کابل‌ها را کمی جا به جا کنید.

تنظیمات تلویزیون

اگر ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد شاید یکی از دلایل آن، تنظیمات غلط تلویزیون باشد. برای این که بتوانید این مشکل را برطرف کنید، باید به بخش تنظیمات تلویزیون بروید و در بخش تنظیمات تصویر، حالت تصویر را تغییر دهید. به عنوان مثال، از حالت درخشان، به حالت سینمایی و یا طبیعی تغییر دهید.

تلویزیون را خاموش کنید و تمام دستگاه‌های متصل به تلویزیون را از آن جدا کنید. سپس دستگاه خود را روشن کنید، در صورتی که مشکل شما بر طرف شده بود، دستگاه‌های دیگر را یکی یکی وصل کنید و تصویر هر کدام را بررسی کنید تا بتوانید دستگاهی که باعث این مشکل می‌شود را شناسایی کنید.

عدم ارائه سیگنال

اگر ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد باید سیگنال‌های ورودی به تلویزیون را بررسی کنید. برخی مواقع ضعیف بودن سیگنال‌های ورودی باعث قطع شدن دستگاه می‎شود. برای این که بتوانید این امر را بررسی کنید، باید چند باری کانال‌ها را تغییر دهید. در صورتی که در باقی ورودی‌ها تصویر موجود بود، می‌توانید به این نتیجه برسید که تلویزیون شما سالم است و مشکل اصلی از ضعیف بودن سیگنال‌های ورودی است. در این صورت تنها کافیست آنتن خود را دوباره بررسی کنید و مجددا شبکه یابی کنید.

وارد شدن ضربه یا صدمه به تلویزیون

دمای بالا، موج الکتریکی و سوختن قطعات تلویزیون می‌تواند باعث وارد شدن ضربه و یا صدماتی به تلویزیون شود. برای تعمیر باید حتما دقت داشته باشید تا تلویزیون خود را به فردی مطمئن و کار بلد بسپارید زیرا قطعات تلویزیون‌ها بسیار حساس هستند.

ورودی‌های نامناسب برای تلویزیون

امکان دارد کابل یا ورودی نامناسبی برای دستگاه‌های جانبی انتخاب کرده باشید. با بررسی اتصالات مربوط می‌توانید بفهمید مشکل از این بخش است یا خیر.

اتصال اشتباه کابل‌ها

اگر تلویزیون تصویر ندارد اما صدا دارد، ممکن است کابل‌ها را جا به جا متصل کرده باشید. می‌توانید با بررسی کابل‌ها و جا به جا کردن آن‌ها، این مشکل را برطرف کنید.

تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی

سخن پایانی

اگر ال‌ای‌دی ال‌جی صدا دارد تصویر ندارد باید بدانید که به احتمال زیاد دچار مشکل اساسی شده است و باید آن را در سریع‌ترین زمان ممکن تعمیر کنید. البته برخی مواقع نیز این مشکل نیاز به صرف هزینه‌های زیاد ندارد و تنها می‌توانید با بررسی مواردی که در بخش‌های قبلی بیان کردیم، آن را تعمیر کنید. در صورتی که دستگاه شما با استفاده از روش‌هایی که بیان کردیم درست نشد، به احتمال بسیار زیاد، بک لایت آن سوخته است. دقت داشته باشید که تعمیر بک لایت بسیار تخصصی است و حتما باید توسط یک تعمیرکار مجرب تعمیر شود.   پس اگر دانش فنی در این زمینه ندارید، برای این خسارت‌های بیشتری را به تلویزیون وارد نکنید بهتر است به آن دست نزنید و این کار را به متخصصین ما در مراکز تعمیرات ال جی پشتیبان بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 3.6]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش