علت پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی

علت پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی

پرش تصویر؛ اختلالی رایج در این تلویزیون‌ها

تلویزیون یکی از پرمصرف‌ترین وسایل الکترونیکی است که برای سرگرمی، افزایش اطلاعات، آموزش و… از آن استفاده می‌شود. این دستگاه پرمصرف حتی در معروف‌ترین برندها مانند ال جی، سامسونگ و… هم ممکن است دچار مشکلاتی شود، به عنوان مثال پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی یکی از مشکلات رایج در این مدل از تلویزیون‌های این برند است.

این اختلال ناخوشایند به طور ناگهانی رخ می‌دهد و حتی اگر با راهکارهای خانگی مانند روشن و خاموش کردن تلویزیون هم به طور موقت برطرف شود، در نهایت نیاز به سرویس‌کاری و تعمیر اصولی دارد. در ادامه این مطلب که توسط نمایندگی تعمیرات ال جی دیبا پشیبان تهیه شده است، بعضی از دلایل بروز این مشکل و راهکارهای رفع آن تا زمان مراجعه به سرویس‌کار را توضیح خواهیم داد.

دلایل پرش تصویر در تلویزیون ال‌ای‌دی ال‌جی چیست؟

دلایل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث بروز مشکل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی می‌شوند. این مشکل گاهی با ساده‌ترین روش‌ها مانند خاموش و روشن کردن تلویزیون رفع می‌شود اما زمانی که پرش تلویزیون چندبار پشت سرهم تکرار شده و با راهکار خانگی خاموش و روشن کردن برطرف نشود، باید به دنبال راهی اساسی برای حل آن بود.

در مواردی که پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی با خاموش و روشن کردن آن برطرف می‌شود، مشکل معمولا به دلیل اختلال در سیم‌کشی، خراب شدن وضعیت آنتن دستگاه و… ایجاد شده است. در مواردی که تلویزیون نیاز به تعمیر اساسی دارد اما مشکل جدی‌تر است و احتمال آسیب‌دیدگی یکی از قطعات داخلی دستگاه وجود دارد.

پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی زمانی نیاز به تعمیر اساسی دارد که موارد زیر علت بروز آن باشند:

  • سوختن بک‌لایت تلویزیون
  • خراب شدن پنل دستگاه
  • اختلال در سیم‌کشی ساختمان یا کابل‌های تلویزیون
  • خراب شدن برد پاور
  • خراب شدن مین‌برد یا برد اصلی

سوختن بک‌لایت

اصلی‌ترین و شایع‌ترین مشکل در تلویزیون که به پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی منجر می‌شود، خراب شدن بک‌لایت تلویزیون است. بک‌لایت یا نور پس‌زمینه در تلویزیون‌های ال ای دی وظیفه تامین نور صفحه برای پخش تصویر را دارد. زمانی که این قطعه در تلویزیون دچار آسیب‌ شده باشد، پخش تصویر با مشکل مواجه می‌شود. اگر بخشی از تصویر تلویزیون دچار پرش شده و صفحه سیاه شود، احتمالا بک‌لایت نیم‌سوز شده و اگر به طور کل تصویر سیاه شود بک‌لایت کاملا سوخته است. تشخیص اینکه مشکل تلویزیون از سوختن بک‌لایت است یا سایر قطعات دچار آسیب شده‌اند، صرفا توسط تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی امکان‌پذیر است.

سوختن پنل

پنل یکی دیگر از قسمت‌های داخلی تلویزیون است که در صورت سوختن آن، مشکل به صورت پرش تصویر در تلویزیون بروز می‌کند. البته سوختن پنل اتفاقی نیست و استفاده نادرست از تلویزیون باعث بروز آن می‌شود. ضربه خوردن تلویزیون و آب‌خوردگی آن می‌تواند باعث بروز این مشکل و سوختن پنل شود. اگر مشکل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی به دلیل سوختن پنل باشد، معمولا توصیه می‌شود که به جای تعمیر تلویزیونی تازه خریداری شود. تعمیر این قطعه از تلویزیون هزینه‌ای معادل خرید دستگاه جدید دارد.

اختلال در سیم‌کشی

دلیل دیگری که ممکن است باعث بروز مشکل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی شود، اختلال در سیم‌کشی ساختمان و کابل‌هایی است که به خود تلویزیون متصل هستند. به عنوان مثال در صورتی که بخشی از کابل آنتن دچار قطعی شود، ممکن است مشکل به صورت نویز روی تصویر یا قطع و وصل شدن تصویر مشخص شود. همچنین در صورتی که بخشی از سیم‌کشی برق ساختمان دچار مشکل شود هم ایراد به صورت نویز و پرش تصویر بروز می‌کند. در این صورت باید فیوزهای داخل ساختمان در هربخش به طور جداگانه قطع شوند تا بخشی که سیم‌کشی آن دچار مشکل شده است را پیدا کرد و اختلال برطرف شود.

خرابی برد پاور دستگاه

برد پاور یا برد قدرت تلویزیون، بخشی است که جریان برق را به کل قطعات داخلی دستگاه انتقال داده و در واقع انرژی لازم برای روشن شدن تلویزیون و عملکرد صحیح آن را تامین می‌کند. اگر این قطعه از تلویزیون دار مشکل شود هم احتمال بروز اختلالاتی مانند پرش تصویر وجود دارد. نکته مهمی که در مورد خرابی برد پاور باید به آن توجه کرد، تاثیر خرابی این برد به سایر بخش‌های تلویزیون است. به خصوص در صورت خرابی برد پاور، احتمال آسیب به مین‌برد هم وجود دارد، بنابراین در صورتی که مشکل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی به علت خرابی این قطعه تشخیص داده شود باید فورا برای تعمیر آن اقدام کرد.

خرابی یا سوختن مین‌برد

آخرین قطعه تلویزیون که خرابی آن ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی شود، مین‌برد یا برد اصلی تلویزیون است. این قطعه اصلی‌ترین قطعه در تلویزیون‌هاست که وظیفه پردازش کلی برای نمایش تصویر و پخش صدا را برعهده داشته و عملکرد صحیح قطعاتی مانند بک‌لایت یا برد تیکان که در پخش تصویر تاثیر دارند را کنترل می‌کند. در صورتی که برد اصلی دچار خرابی شود، به طور کلی تصویر روی صفحه پخش نشده یا با مشکلاتی مانند پرش پخش می‌شود.

روش‌های حل مشکل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی

مشکل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی به هر علتی که باشد در نهایت باید برای تعمیر آن اقدام کرد. بهترین راه برای عیب‌یابی و تشخیص مشکل تلویزیون و تعمیر آن، مراجعه به تعمیرکار ماهر و تخصصی این برند است. با مراجعه به تعمیرکار تخصصی مشکل تلویزیون به طور قطعی برطرف می‌شود اما در مواردی ممکن است بعضی روش‌های خانگی که در ادامه خواهیم گفت به صورت موقتی به رفع این مشکل کمک کنند.

خاموش کردن تلویزیون و قطع تمام دستگاه‌های جانبی

در مواردی ممکن است پرش تصویر به دلیل استفاده بیش از حد تلویزیون و داغ شدن دستگاه اتفاق افتاده باشد. در این شرایط بهتر است دستگاه را به مدت 24 ساعت خاموش کرد و تمام دستگاه‌های جانبی مانند گیرنده، پلیر و… را از آن جدا کرد. سرد شدن کامل دستگاه، به شرطی که مشکل از خرابی قطعات اصلی نباشد معمولا مشکل پرش تصویر را حل می‌کند.

تعویض آنتن و بررسی سیم‌کشی دستگاه

در صورتی که با خاموش کردن دستگاه به مدت 24 ساعت مشکل برطرف نشده اما فاصله پرش تصویر طولانی باشد، ممکن است مشکل از سیم‌کشی داخلی یا آنتن تلویزیون باشد. به خصوص اگر این مشکل در شرایطی مانند آب و هوای بارانی یا زمان وزش باد اتفاق بیفتد احتمال اینکه پرش تصویر ناشی از سیم‌کشی باشد، بیشتر است. در چنین شرایطی بهتر است سیم‌کشی را مطابق چیزی که قبلا گفتیم بررسی کرد و یک آنتن جدید برای تلویزیون تهیه کرد تا مشکل برطرف شود.

مراجعه به سرویس‌کار

در نهایت زمانی که هیچ‌کدام از روش‌های بالا برای رفع مشکل پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی پاسخگو نباشند باید به تعمیرکار مجاز این برند مراجعه کرد. شاید هر تعمیرکار تلویزیونی قادر به حل این مشکل باشد اما بهتر است تا حد امکان دستگاه را به نمایندگی‌های برند ال جی سپرد.

تعمیر مشکلات تلویزیون ال‌جی را تنها به مراکز مجاز‌ بسپارید

تعمیر مشکلات تلویزیون ال جی را تنها به مراکز مجاز‌ بسپارید

خرابی تلویزیون اتفاقی ناخوشایند است، به خصوص که با قیمت بالای این محصول امکان تعویض آن در صورت خرابی به سادگی امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل در صورت بروز هرگونه مشکل یا آسیب‌دیدگی در تلویزیون، مانند پرش تصویر در تلویزیون ال ای دی ال جی باید آن را به نمایندگی و تعمیرکاران مجاز سپرد. مزیت تعمیر توسط نمایندگی داشتن ابزار و قطعات اورجینال و مناسب تلویزیون است، این موضوع از آسیب مجدد دستگاه تا حد امکان جلوگیری کرده و طول عمر آن را هم حفظ می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش