علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی

تلویزیون‌‌ها در طول عمر خود ممکن است با مشکلات فنی مختلفی روبه‌رو شوند. این مشکلات می‌تواند برای ما آزاردهنده باشد. یکی از رایج‌ترین اشکالات، کم نور شدن صفحه تلویزیون ال ‌جی است که البته برای تمام برندهای دیگر نیز ممکن است.

بسیار مهم است که منشأ چنین مشکلاتی به سرعت پیدا شود، چرا که در اوایل بروز آن‌ها امکان تعمیر وجود دارد اما اگر با همان حال به استفاده از تلویزیون ادامه دهیم، ممکن است تعمیر یا تعویض قطعه دیگر پاسخگو نباشد و مجبور به صرف هزینه بسیار زیادی شویم. در ادامه این مقاله از مرکز خدمات تعمیرات ال جی ال جی پشتیبان با ما همراه باشید تا درمورد علل کم نور شدن تلویزیون ال ‌جی و نحوه رفع آن‌ها صحبت کنیم.

علل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال‌ جی

علل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال‌ جی

مشکلات مربوط به روشنایی، از موارد رایج خرابی تلویزیون هستند. کم نور شدن صفحه تلویزیون ال ‌جی نیز اجتناب ناپذیر است و به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. علت بروز مشکل کم نور شدن تلویزیون ال‌ جی می‌تواند سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد. در این بخش می‌خواهیم عوامل مؤثر در به وجود آمدن این مشکل را بررسی کنیم.

1. به هم خوردن تنظیمات روشنایی

گاهی ممکن است تنظیمات روشنایی روی حالت خودکار باشد، به این ترتیب بر اساس نور محیط تلویزیون ممکن است کم نور یا پرنور شود. همچنین تنظیمات دیگری نیز وجود دارد که مقدار کنتراست و سایه را مشخص می‌کند. اگر این موارد از تناسب خارج باشند، کم نور شدن تلویزیون LG را به همراه خواهند داشت.

2. خرابی بک لایت

تشخیص این اشکال به عنوان علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال‌ جی باید توسط تکنسین صورت بگیرد. این افراد با استفاده از یک دستگاه عیب‌یاب بررسی می‌کنند که آیا لامپی آسیب دیده است، یا مشکلی برای سیستم پخش تلویزیون وجود دارد یا خیر. اگر چنین باشد، تمام مواردی که دستگاه نشان می‌دهد باید تعمیر شوند.

3. اشکال در برد تلویزیون

تمام بخش‌های مختلف به برد اصلی تلویزیون متصل هستند. اشکال در اتصالات و سوختگی بخشی از برد که به روشنایی مربوط است، ممکن است باعث کم نور شدن تلویزیون ال‌ جی شود. متأسفانه چنین مشکلی بسیار هزینه‌بر است. عواملی که موجب خرابی برد تلویزیون می‌شوند، عبارتند از:

· استفاده زیاد

درست است که امروزه تلویزیون یکی از وسایل پرکاربرد در خانه‌ها است و برنامه‌های زیادی برای تماشا کردن وجود دارد،  باید بدانیم که هر وسیله‌ای با استفاده مداوم و بیش از حد دچار اشکال می‌شود. بنابراین اگر زیاد از حد از تلویزیون استفاده می‌کنید و حتی زمانی که آن را تماشا نمی‌کنید هم روشن است، ممکن است لکه‌های تیره، هاله‌های سیاهی یا کم نور شدن تلویزیون LG را تجربه کنید.

· نوسان مداوم برق

در تلویزیون‌های جدید، از قطعات بسیار ظریف استفاده می‌شود، بنابراین بالا و پایین شدن نوسان برق و قطع و وصل شدن آن می‌تواند موجب آسیب این قطعات شود. بهتر است از یک محافظ بین تلویزیون و پریز برق شهری استفاده کنیم، تا در صورت مشکل در نوسان برق، آن را کنترل کند و از وارد شدن شوک به تلویزیون جلوگیری کند.

· رطوبت

رطوبت می‌تواند در بلند مدت اشکالات جدی بسیاری برای وسایل الکتریکی ایجاد کند. کم نور شدن صفحه تلویزیون ال ‌جی نیز ممکن است به دلیل رطوبت بالا رخ دهد. بنابراین اگر در شهرهایی با رطوبت بالا زندگی می‌کند، شاید بهتر باشد که از وسایل تهویه هوا که باعث کاهش رطوبت می‌شوند استفاده کنید.

· وارد شدن ضربه

باید بسیار مراقب باشید که جای تلویزیون درست باشد و عوامل ضربه در اطراف آن وجود نداشته باشد، چنانچه به دلیل وارد شدن ضربه مشکل کم نور شدن تلویزیون ال‌ جی رخ دهد، بدون شک، به معنی آسیب برد و پنل تلویزیون است و همانطور که پیشتر نیز گفتیم، این مورد هزینه بسیار زیادی همراه خواهد داشت.

4. سوختن پیکسل‌ها

در تلویزیون‌های دیجیتال امروزی، تصاویر از پیکسل‌ها تشکیل شده‌اند. در واقع هر تصویر از نقاط بسیار ریزی تشکیل شده است که به آن‌ها پیکسل گفته می‌شود. کیفیت و وضوح تصویر نیز بر حسب تعداد پیکسل‌ها مشخص می‌شود برای مثال وقتی می‌گوییم کیفیت یک فیلم 1080 در 1920 است، یعنی عرض تصویر 1080 پیکسل و طول آن 1920 پیکسل دارد. حال تصور کنید، پیکسل‌های تلویزیون بسوزند، در این صورت بخشی از سخت‌افزاری که تصویر را نمایش می‌داد از کار افتاده است و در آن قسمت‌ها تیرگی دیده می‌شود. این مورد یکی از دلایل رایج کم نور شدن صفحه تلویزیون ال ‌جی است.

راه های برطرف کردن مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال ‌جی

رفع مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال ‌جی

حال که با علل کم نور شدن تلویزیون ال‌ جی آشنا شدیم، زمان آن رسیده است که در مورد نحوه رفع این مشکل صحبت کنیم.

· تنظیمات روشنایی را بررسی کنید

کافی است وارد تنظیمات تلویزیون شوید و در قسمت مربوط به روشنایی موارد مختلف را بررسی کنید. چنانچه روشنایی کم باشد یا روی حالت خاصی قرار گرفته باشد، ممکن است دلیل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال‌ جی باشد. در تمام تلویزیون‌های ال‌ جی می‌توانید با استفاده از کنترل وارد تنظیمات شوید و به قسمت مورد نظر بروید. البته در برخی مدل‌ها تنظیمات متفاوت است، می‌توانید از دفترچه راهنما استفاده کنید یا با جست‌وجوی مدل تلویزیون خود، تنظیمات مربوط به آن را بیابید.

· تنظیم کنتراست تلویزیون

کنتراست یکی از زیرمجموعه‌های روشنایی و وضوح تصویر است. اگر مقدار آن کم باشد، تصویر واضح نیست و رنگ‌ها مرده و تار هستند. بنابراین اگر کنتراست کم است، آن را بیشتر کنید و ببینید تغییری حاصل می‌شود یا خیر. البته نباید بیش از حد هم زیاد کنید، چون با وجود وضوح زیاد رنگ‌ها از حالت طبیعی خارج می‌شود. در واقع باید با آزمون و خطا به مقدار کنتراست مناسب برسید.

· بررسی کابل‌های تصویر

گاهی اوقات کم نور شدن تلویزیون LG به دلیل اتصال متزلزل کابل‌ها یا پیچ خوردگی و خم شدن کابل است. بنابراین تمام کابل‌های متصل را بررسی کنید. برای مثال اگر دستگاه گیرنده خود را با کابل HDMI به تلویزیون وصل کرده‌اید، آن را جدا کرده و دوباره امتحان کنید، شاید به درستی متصل نشده است. همچنین اگر به خرابی کابل شک دارید، از کابل دیگری استفاده کنید و ببینید آیا باز هم مشکل وجود دارد یا خیر.

· بررسی power saving

همانطور که در گوشی‌های تلفن همراه گزینه‌ای به نام power saving وجود دارد که برای جلوگیری از مصرف زیاد باتری برنامه‌ها را مدیریت می‌کند و نور صفحه را کم نگه می‌دارد، در تلویزیون‌ها نیز چنین امکانی برای مصرف کمتر انرژی برق وجود دارد. بنابراین اگر تلویزیون را بیهوده روشن نمی‌گذارید و ساعات تماشای آن را مدیریت می‌کنید، مصرف برق آنچنانی ندارید و می‌توانید این گزینه را خاموش کنید تا نور صفحه استاندارد باشد.

· بررسی گزینه ECO-senso

همانطور که در گوشی‌های تلفن همراه هوشمند، گزینه‌ای به عنوان اتوماتیک در تنظیم روشنایی وجود دارد، در برخی تلویزیون‌های هوشمند ال‌ جی نیز این امکان تعبیه شده است. به این ترتیب تلویزیون به صورت خودکار نور صفحه را مطابق با نور محیط کم و زیاد می‌کند. اگرچه گزینه ECO-sensor یک امکان هوشمند خوب است، اما برای وسیله پر مصرفی مانند تلویزیون می‌تواند آزاردهنده باشد.

رفع مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال ‌جی

سخن پایانی

مراقبت از لوازم الکتریکی گران‌قیمت بخش مهمی از روند استفاده از آن‌ها است. با توجه به آنچه در این مقاله گفتیم، حالا می‌دانید که چه عواملی ممکن است موجب کم نور شدن تلویزیون ال‌ جی شود. بنابراین زمانی که کوچکترین مشکلی مشاهده کردید، بلافاصله تنظیمات روشنایی، کنتراست و کابل‌ها را چک کنید، تا اگر مشکل از آن‌ها نیست در اولین فرصت به تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات تلویزیون ال جی  مراجعه کنید. چنانچه مشکل از موارد قابل حل نبود، تا زمانی که تعمیرکار تلویزیون را بررسی نکرده است از آن استفاده نکنید و منتظر بمانید.

آیا تا به حال با مشکل کم نور شدن تلویزیون ال ‌جی روبه‌رو شده‌اید؟ به نظر شما مواردی که در این مقاله عنوان کردیم، برای تشخیص و رفع این مشکل کاربردی دارند یا خیر؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش