علت سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی

علت سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی

سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی؛ مشکلی با دلایل مختلف

تلویزیون ال ای دی نسل نسبتا جدید تلویزیون‌هاست که با امکانات بیشتر، کیفیت تصویر و نمایش بهتری ارائه می‌دهد. البته به همان نسبت مشکلات این مدل هم بیشتر از مدل‌های قدیمی است و با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی دچار مشکلاتی می‌شود که گاهی نیاز به صرف هزینه‌های زیاد برای تعمیر دارد. سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی یکی از مشکلات رایج ‌ال ای دی‌ها در این برند پرطرفدار است که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. هرچند در صورت بروز این مشکل باید به سرویس‌کار مجاز آن مراجعه کرد اما آشنایی با دلایلی که منجر به این مشکل می‌شوند، تا حد زیادی مانع بروز مشکل و صرف هزینه می‌شود. در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیر ال جی ال جی پشتیبان به بررسی دلایل و راهکارهای رفع این مشکل پیش از مراجعه به سرویس‌کار را بررسی خواهیم کرد.

علل سیاه‌شدن صفحه تلویزیون ال‌ ای‌ دی ال‌جی

علل سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی

سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی از جمله مشکلاتی است که برای اکثر کاربران رخ می‌دهد. با بروز این مشکل تصویر تلویزیون کاملا سیاه می‌شود. البته این مشکل می‌تواند به چند شکل مختلف بروز کند که همین موضوع به عیب‌یابی دقیق کمک می‌کند. انواع حالت‌های سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی به شرح زیر می‌باشند:

  • تصویر پخش نمی‌شود و صفحه سیاه است اما صدای برنامه پخش می‌شود
  • تصویر سیاه است و هیچ صدایی از تلویزیون پخش نمی‌شود
  • بخشی از تصویر سیاه و مابقی سالم یا به رنگ دیگری است
  • لوگوی برند هنگام روشن شدن پخش شده اما تصویر پخش نمی‌شود
  • لوگوی برند هم با روشن و خاموش کردن تلویزیون پخش نمی‌شود

البته حالت‌های دیگری هم برای این مشکل وجود دارد، به عنوان مثال حتی چراغ استندبای تلویزیون هم روشن نمی‌شود. در عیب‌یابی برای پیدا کردن علت بروز مشکل و تشخیص بهترین راه حل آن باید هرکدام از این موارد را جداگانه بررسی کرد.

سوختن یا خرابی بک‌لایت

یکی از دلایل سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی، سوختن بک‌لایت است. وظیفه بک‌لایت در تلویزیون پخش نور در پس‌زمینه است که موجب نمایش تصاویر روی صفحه اصلی می‌شود. زمانی که این قطعه دچار مشکلاتی مانند سوختگی شود، تصویر تلویزیون به طور کامل سیاه می‌شود. البته بسته به نوع بک‌لایت ممکن است یک قسمت از تلویزیون تصویری محو داشته و بخش دیگر آن سیاه باشد که در این شرایط بک‌لایت اصطلاحا نیم‌سوز شده.

برای عیب‌یابی بک‌لایت در زمان بروز مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی به این شکل عمل می‌شود که ابتدا چراغ استندبای تلویزیون بررسی شده، سپس با خاموش و روشن کردن آن نمایش یا عدم نمایش لوگو را بررسی می‌کنند. اگر چراغ استندبای عملکرد درستی داشته باشد و لوگو نمایش داده نشود، معمولا ایراد از بک‌لایت تشخیص داده می‌شود.

عدم اتصال درست کابل‌ها به تلویزیون

سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی همیشه به دلیل آسیب‌دیدگی قطعات داخلی دستگاه نیست. گاهی‌اوقات اتصالات جانبی دچار مشکل شده و باعث بروز این اتفاق می‌شوند. به عنوان مثال در تلویزیون‌هایی که به گیرنده دیجیتال متصل می‌شوند ممکن است ایراد از گیرنده باشد. برای تشخیص این موضوع می‌توان منوی تلویزیون را بررسی کرد. اگر با وجود سیاه بودن صفحه، منوی تنظیمات نمایش داده شود احتمالا مشکل از گیرنده و کابل‌های متصل به تلویزیون است. همچنین در بعضی موارد اتصال برق تلویزیون دچار مشکل شده که در این صورت با تعویض کابل مشکل برطرف می‌شود.

سوختن پیکسل‌ها

یکی از کارهایی که در عیب‌یابی تلویزیون به منظور تشخیص علت بروز مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی انجام می‌شود، بررسی میزان و نوع سیاهی است. اگر سیاهی تنها در یک قسمت از تلویزیون وجود داشته باشد، معمولا مشکل از پیکسل‌های دستگاه است. پیکسل‌ها یکی از مهم‌ترین اجزا در تلویزیون‌ها به خصوص تلویزیون‌های ال ای دی هستند که به نمایش تصاویر با رنگ‌بندی درست کمک می‌کنند.

اگر در صفحه نمایش تلویزیون تنها یک قسمت سیاه شود، احتمالا پیکسل‌ها در آن قسمت دچار سوختگی شده‌اند. البته ممکن است در مواردی کل پیکسل‌های دستگاه به طور همزمان بسوزند که در این شرایط باید برای تعویض آن‌ها اقدام کرد. سوختن پیکسل‌ها به دلیل مشکل در ترانزیستور دستگاه رخ می‌دهد و هرچند این اتفاق در تلویزیون‌های ال جی نادر است اما گاهی باعث سیاه شدن صفحه تلویزیون می‌شود.

معیوب شدن پنل دستگاه

از دیگر عواملی که موجب سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی می‌شود، سوختن پنل دستگاه است. پنل حساس‌ترین قطعه در تلویزیون و یکی از قطعات اصلی آن است که سوختن آن معادل پایان عمر تلویزیون است. البته سوختن پنل بعد از پایان عمر مفید آن یک اتفاق عادی است اما اگر ایراد در این قطعه زودتر از موعد رخ دهد، نشان از عدم مواظبت صحیح از دستگاه دارد. در مورد تلویزیون‌های ال ای دی ال جی معیوب شدن پنل معمولا با ایجاد یک لکه سیاه روی صفحه مشخص می‌شود. به محض مشاهده این لکه بهتر است که تلویزیون را فورا به سرویس‌کار مجاز ال جی سپرد تا از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.

خرابی برد تغذیه

دیگر عاملی که بروز مشکل در آن منجر به سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی می‌شود، خرابی برد تغذیه است. همان‌طور که از نام این قطعه مشخص است، برد تغذیه وظیفه انتقال قدرت و پردازش سایر قطعات را به عهده دارد. با هرگونه آسیب در این قطعه عملکرد سایر قطعات تحت تاثیر قرار گرفته و در بیشتر موارد با مشکلاتی مانند سیاه شدن صفحه مشخص می‌شود.

راهکارهای رفع مشکل سیاه‌شدن صفحه تلویزیون ال‌ای‌دی ال‌جی

راهکارهای رفع مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی

بعد از عیب‌یابی و پیدا کردن مشکلی که باعث سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی شده است، باید برای رفع آن اقدام کرد. راهکارهای مناسب برای رفع این مشکل را در ادامه توضیح خواهیم داد.

قطع و وصل تلویزیون از جریان برق

اگر صفحه تلویزیون شما ناگهان سیاه شد یا در زمان روشن کردن موفق به انجام این کار نشدید، بهتر است ابتدا جریان برق تلویزیون را قطع کرده و دستگاه‌های جانبی را بررسی کنید. در مرحله اول اطمینان حاصل کنید که کابل برق تلویزیون سالم است و جریان برق به درستی به تلویزیون وارد می‌شود، برای تشخیص این موضوع به چراغ استندبای دقت کنید. اگر چراغ استندبای با اتصال کابل برق روشن شود و بدون چشمک‌زدن روشن بماند اتصال برق سالم است. سپس دستگاه‌های جانبی مانند گیرنده و… را بررسی کنید و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. بهتر است تلویزیون را 24 ساعت در حالت خاموش نگه دارید، اگر مشکل تلویزیون ناشی از داغ شدن قطعات داخلی باشد بعد از اتصال دوباره تصویر روی صفحه نمایش داده می‌شود.

تماس با سرویس‌کار یا نمایندگی

در صورتی که هیچ‌کدام از راهکارهای بالا به روشن شدن مجدد تلویزیون و نمایش تصویر روی صفحه کمکی نکند، به احتمال زیادی یکی از قطعات داخلی آن دچار آسیب‌دیدگی شده است. در این شرایط باید تلویزیون را نزد سرویس‌کار مجاز برده یا با یک تعمیرکار مجرب در زمینه تعمیر تلویزیون ال ای دی ال جی برای بررسی مشکل تلویزیون در منزل هماهنگ کنید. هرچند این‌روزها افراد زیادی به عنوان تعمیرکار تلویزیون فعالیت می‌کنند اما بهتر است این کار را به نمایندگی‌های معتبر برند ال جی بسپارید.

بهترین انتخاب برای حل مشکل سیاه‌ شدن صفحه تلویزیون ال‌جی

بهترین انتخاب برای حل مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون ال ای دی ال جی

این‌روزها تعمیرکاران دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلویزیون در تمام شهرهای کوچک و بزرگ وجود دارند و بهتر است برای تعمیر این دستگاه به مراکز تعمیراتی معتبر و نمایندگی‌های مجاز مراجعه کنید. عیب‌یابی دستگاه در این مراکز دقیق‌تر انجام می‌شود و اگر تلویزیون نیاز به قطعه‌ای برای تعمیر یا تعویض داشته باشد، از قطعات اصلی همان برند برای تعمیر استفاده می‌شود. این کار طول عمر تلویزیون را افزایش می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.8]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش